Szakrális témájú kárpitjaiból válogatott a Martineumban látható kiállítására Varga Bernadett. A húsvétra tervezett megnyitó a veszélyhelyzet miatt elmaradt, így az érdeklődők szerda este hallgathatták meg Prokopp Mária művészettörténész professzor köszöntőjét Tóth Magdolna tolmácsolásában. Varga Bernadett a síkművészetek minden műfajában: grafikában, festészetben és textilművészetben egyaránt remekműveket alkot, de nem véletlen, hogy a szövés adta lehetőségek állnak hozzá a legközelebb, hiszen a gyapjúból szőtt kárpitok spirituális többletet sugároznak. A szövés hosszú folyamat, amely alatt a művész saját magát, az életét is beleépíti a műbe – hangzott el. Varga Bernadett művészetét áthatja mély keresztény hite, alkotásaiban ez tükröződik. Ahogy fogalmaz: a szövés időigényes munka, így azzal csak a lényeges mondanivalót érdemes közvetíteni.
Varga Bernadett – iparművész
„Bármelyik képből, ha kiindulok, a fölfelé törekvést közvetítem. Azt, hogy a lélek fölfelé törekszik, a Mindenható felé, oda, ahonnan jött. Ez az, amit a legfontosabbnak tartok.”
Varga Bernadett a Magyar Iparművészeti Főiskola textilfalikép-szőnyegszövő szakán diplomázott. A Magyar Kárpitművészek Egyesületének alapító tagja. 1991 óta a Szombathelyi Művészeti Szakgimnáziumban tanít.
Tóth Csaba - festőművész
„Az, amit Varga Bernadett most már évtizedek óta létrehoz, az egy olyan művészet, amelyik az európai keresztény tradícióhoz több szálon kötődő kortárs művészet. Tehát arról van szó az ő esetében, hogy nem vágja el a gyökereket, hanem ezeket a gyökereket megtisztítva próbálja éltetni azt, ami évszázadokon keresztül az európai kultúrának oszlopos része volt.”
Az Ars Sacra című kiállítás a Martineum Felnőttképző Akadémián látható nyáron, az intézmény nyitvatartási idejében.
Hírek
Szakralitás és textilművészet
Szakrális témájú kárpitjaiból válogatott a Martineumban látható Ars Sacra című kiállítására Varga Bernadett. Művészetét áthatja mély keresztény hite, alkotásaiban ez tükröződik.