Határtalan kísérletezőkedvről árulkodó, újszerű, szabálytalan, izgalmas kerámiatárgyakat lehet megnézni a Schrammel-gyűjtemény földszintjén berendezett új időszaki kiállításon. Minden darab az 1969-ben Schrammel Imre által külföldi példák alapján létrehozott Siklósi Kerámia Szimpóziumon született. Az alkotók ekkor kezdtek el másképp gondolkodni az agyagról, szabadon értelmezték azt, szakítva a kispolgári konvenciókkal. Egy régi, romos kolostorépületet vettek birtokba, a kemencét is maguk építették.
Schrammel Imre - Kossuth-díjas keramikusművész
"Ebből a nincsből sikerült valami olyat csinálni, amivel betörtünk az akkori nemzetközi kerámiaéletbe. Jóllehet mi szocialisták voltunk, és nyugaton ezt gyanakodva nézték."
Siklós a kerámia forradalma volt, fogalmazott a megnyitón Dvorszky Hedvig, aki fiatal művészettörténészként akkoriban a keretek lazításáért dolgozott. Munkakapcsolatban állt Schrammel Imréékkel és a szimpózium csapatával. Méltatta a tárlatot, ami egy átfogó, alapos kutatómunka eredménye.
Dvorszky Hedvig - művészettörténész
"A csaknem veszendőbe menő műtárgyak .... máig ható értelmezését is megvalósította."
A kiállítás kurátora köszönetet mondott a pécsi Janus Pannonius Múzeumnak a kölcsönkapott tárgyakért. Mint mondta, a szimpózium mozgalom a konvenciókkal való szembenállást képviselte, hatott a művészeti oktatásra és társadalmi változásokhoz is vezetett.
Czenki Zsuzsanna - kurátor, igazgatóhelyettes, Savaria MHV Múzeum
"Ennek a gondolkodási folyamata és eszmeisége átszivárog egyfajta társadalmi változáshoz vezetve, a 89-es rendszerváltozáshoz."
Az önkormányzat képviseletében Szuhai Viktor tanácsnok mondott köszöntőt. Hiánypótlónak nevezte a TeTT kiállítássorozatot, ami a 3T kultúrpolitikáját mutatja be. Mindez a Magyar Géniusz Programban elnyert 25 millió forint pályázati támogatásból valósulhat meg.
Csapláros Andrea - elnök, Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége
"A Magyar Géniusz program révén 2021-23-ban a vidéki muzeális intézmények jelentős támogatáshoz juthattak. A támogatás célja a nemzeti létünket, identitásunkat muzeális eszközökkel támogatva a magyar tehetségek, lángelmék beemelése mindennapjainkba."
A TeTT sorozat második kiállítása csütörtökön délután 4 órakor nyílik a Képtárban Velem 1975-1983 címmel. Témája a legendás alkotótelep, ahol a textil újraértelmezéséből születtek haladó szellemiségű művek.