Nem zavarja a gyerekeket az esés sem: Melissa és Loretta szeret csúszkálni, örülnek a tócsából lett jégnek. Édesanyjuk félti őket, nehogy megsérüljenek játék közben.
Ambrusné Török Gyöngyi - édesanya
“Veszélyesnek tartom a jeget a parkolókban, járdákon, féltem a szüleimet, gyerekeimet.”
Óvatosan, lassan közlekednek az idősek: jól tudják, hogy életveszélyes is lehet, ha elesnek. Ezekben a hetekben nagyon félnek, hiszen sok helyen csúszik a járda.
Molnár Jánosné
“Most a jég, illetőleg hát az ónos eső. Ki tudja még ,hol vagyunk január közepén… még igen sok van hátra.”
A fiatalokhoz vonulnak többet a mentők - ők vigyáznak magukra kevésbé. Az elmúlt hónapban 15-20 százalékkal emelkedett rendkívüli hideggel összefüggésbe hozható sérülések száma.
Lórántfy Mária - regionális orvosigazgató, OMSZ
“20 százalékkal az elesettek száma növekedett, ezek többnyire végtagsérültek voltak ezek a betegek, illetve csípőtáji töréssel szállítottuk őket kórházba.”
Amikor segítünk valakinek, aki éppen elesett, először is tegyük biztonságossá a helyszínt, majd mérjük fel, mekkora a baj.
Köcse Tamás, vezető mentőtiszt
“Nem az az első teendőnk, hogy azonnal felsegítsük, kérdezzünk rá, hol érez fájdalmat. Ha súlyosabb sérülésre gyanakodhatunk, például fáj a háta, feje, nyaka, medencéje, végtagok, akkor inkább hagyjuk fekve, és nézzük meg, tudja-e mozgatni valamennyi végtagját.”
A szakemberek azt javasolják, hívjunk mihamarabb mentőt, és tartsuk melegen a járdán fekvő bajbajutottat. Amíg tart a jegesedés, érdemes a síkosságmentesített járdán közlekedni - néhol ugyanis ilyen alattomosan (08:33) is megbújhat egy-egy csúszós rész a talajon.