Pénteken tartották a jubileumi, X. Savaria Filmszemle díjátadó gáláját a Savaria mozi Hildebrand-termében. A főszervező, Lovass Tibor köszöntőjében arról beszélt, hogy idén 124 versenyfilm érkezett a felhívásra az egész Kárpát-medencéből.
Lovass Tibor - elnök, Savaria Filmakadémia Egyesület
"Én azért vagyok nagyon boldog, mert szép számú film érkezett, mintegy 64 órányi anyag, ebből 18-at tudtunk levetíteni, mert ennyi fért a három napba."
András Ferenc Kossuth-díjas filmrendező, a zsűri tagja szerint a beküldött alkotások profi filmek. Videóüzenetben köszöntötte a díjazottakat Káel Csaba kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke, Koltay András pedig a tudatos médiafogyasztás fontosságáról beszélt, ami a szemléhez kapcsolódó konferencia témája volt.
Koltay András - elnök, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság
“Egy új médiakultúra van születőben…azokra épül.”
Elsőként a diákfilm pályázat eredményeit hirdették ki, ide internet és médiatudatosság témában vártak filmeket. A vizsgafilmek között Dóczé Péter Nagykorú felügyelete mellett című alkotása lett első díjas. Zene kategóriában különdíjat nyert Boros Ferenc és Horváth Zoltán szombathelyi alkotópáros Élményekre hangolva című filmje, a kategóriagyőztes Lovas Hajni: Hidas Frigyes, az utolsó magyar romantikus zeneszerző című alkotása lett. Képzőművészet kategóriában Képeid, hol álmok hegedülnek - Gondolatok Rudnay Gyuláról című filmjéért egy négyfős alkotói csapatot díjaztak. A néprajz-népművészet-történelem témájú filmek között Major Anita és Margittai Gábor Erdély és Románia nagy egyesülése című filmje győzőtt, míg a fikciós filmek kategóriájában Kiss-Stefán Mónika Memento mori - A váci legenda című filmjét díjazták. A legjobb néprajzi témájú filmért járó Schmidt Éva-díjat Csángó bájolás című alkotásáért Kanalas Éva vehette át. Idén két életmű díjast köszöntöttek: Ternovszky Béla rajzfilmrendező, a Macskafogó alkotója megtisztelőnek nevezte a kitüntetést.
Ternovszky Béla - rajzfilmrendező
"Ha az ember úgy tekinti, hogy ez valaminek a lezárása, véglegesítése egy életnek, életműnek, akkor szomorú, de ha úgy fogja fel az ember, hogy azt honorálják, amit eddig letett az asztalra, akkor az egy nagyon pozitív dolog."
Életműdíjat vehetett át Eperjes Károly színművész, a Csendhez szokott szív című sorozatért, melyben istenkeresésről beszélget egyházi személyekkel. Mint mondta, ezúttal nem színészként szerepel a vásznon, hanem önmagát kellett adnia.
"Úgy éreztem, itt az idő, bele kell állni, magamat kell adnom. Nem kell bonyolultat tegyek."
A Nemzeti Filmintézet támogatásával megrendezett Savaria Filmszemle az elmúlt években rangos seregszemlévé nőtte ki magát. A szervezők mindenképpen folytatni szeretnék a hagyományt.