A Mátyás király u. 6. elől, Tóth István szülőházától indult az ismeretterjesztő séta.
"Tavaly év végén volt 160 éve, hogy ennek a háznak a helyén lévő házban megszületett Tóth István."
Emléktábláján az egyházi szobrászművészet mestere megjelölés szerepel, hiszen munkáinak csaknem felét egyházi megrendelésre készítette. 1868-tól négy éven át a katolikus elemi iskolába járt, az érdeklődők azon az útvonalon sétáltak el a Székesegyházig, amelyen a gyermek Tóth István is nap mint nap járhatott. 1913 óta itt, a nagytemplomban áll egyik legismertebb műve, Szent Márton hermája.
Wiktora Antal - elnök, Vas Megyei TIT Egyesület Tóth István Baráti Köre
"Vonattal hozták Szombathelyre, a vasútállomástól több tízezer tömeg volt a Fő téren át a Székesegyházig. A megyéből mindenhonnan külön a főpapság, az előkelőségek, politikusok."
A Székesegyházzal szemben magasodik Szily János püspök szobra.
"Hogy Szombathely akkor miért Szily püspököt mintáztatta meg Tóth Istvánnal? Azért, mert a városnak az 1900-as évek elején szüksége és lehetősége volt, hogy egy építkező, fejlődő város legyen, és ezt ebben a főpapban lehetett a últból meríteni. Ugye ő az 1700-as évek végén tette azt Szombathellyel, amire az 1900-as években megint szüksége volt Szombathelynek."
A püspökvárban Tóth István több munkája is látható. A bejárat mellett például Tóbiás búcsúja című domborműve.
"Ezért az alkotásáért akadémiai nagydíjat kapott."
Tóth István a bécsi szobrász akadémia növendéke volt. Már hallgatóként rangos díjakat nyert, a párizsi világkiállításról pedig ezüstéremmel tért haza. A Várkert bazárban bérelte Stróbl Alajos korábbi műtermét, élete végéig ott alkotott oltárokat, szobrokat, domborműveket, síremlékeket, plasztikákat.
"Átvágunk a Kossuth Lajos utcán a Városháza sarkánál, és felmegyünk az emeletre."
A Városházán látható Éhen Gyula szobra. Az egykori polgármesterrel jó kapcsolatot ápolt a művész, több megrendelést kapott tőle.
"Ez egy más kvalitású mű, mint a köztéren lévő Éhen Gyula-szobor, az is nagyon szép, de ezt a városlakók kevésbé ismerik."
Tóth István pályája során csaknem 400 szobrot készített. Művei fellelhetők az ország számos pontján - a Parlamentben, a Halászbástyán, Nagyváradon, Pozsonyban, a szegedi dómot 140 alkotása díszíti. 1934-ben hunyt el, a szalézi templomban nyugszik. Korának tehetséges, sokat foglalkoztatott művésze volt, az utókor mégis elfeledkezett róla, életművét Ács Pál vegyészmérnök dolgozta fel, a TIT baráti köre pedig ápolja hagyatékát. A séta a Schrammel-gyűjteményben ért véget, ahol augusztus 21-ig látogatható a Tóth István munkásságát bemutató kiállítás.
Hírek
Séta Tóth István szobrászművész tiszteletére
Szülőházától az életművét bemutató kiállítás helyszínéig tartott az a séta, amelynek résztvevői Tóth István szobrászművész nyomába eredhettek. Korábban két alkalommal már szervezett hasonlót a Vas Megyei TIT Egyesület Tóth István Baráti Köre, szerdán harmadszor várták mindazokat, akik közelebbről is megismerkednének a szombathelyi születésű alkotó életével, pályájával.