Hírek

Selyemszálak

2015. május 18., 17:04

Miből készül a selyem? Hogyan lesz a szövetből hordható ruha? Miről árulkodnak a  különböző korok viseletei? Ezekre a kérdésekre is választ ad a Savaria Múzeum legújabb kiállítása, amely a múzeumok világnapja alkalmából tárta ki kapuit a látogatók előtt.

Selyemszálak

Díszmagyar öltözet, fűzők és alsóneműk is helyet kaptak  a Selyemszálak című kiállításon a Savaria Múzemban. A tárlat egy része divattörténeti bemutató, a 19-20. század fordulójának viseletét eleveníti fel.

Kelbert Krisztina - történész muzeológus
„Megjelenik egy új társadalmi változás, az első világháborút követően a nők felszabadultabbá válnak, megjelenik a garszonizmus, ami azt takarja, hogy egy kicsit a férfias vielkedés, a férfias ruházat felé indulnak el és szabadságvágy, élni akarás jelenik meg a divatban is. A társadalom és a divat szoros kapcsolatot képvisel.”

A női magányvilágot megtestesítő lila budoárt is berendeztek a készítők, a polgári otthonokba pillanthatnak be a látogatók. A tárlat bemutatja azokat az állat- és növényfajokat is, amelyek a drága és megbecsült szövet alapanyagát szolgáltatják, valamint az érdéklődők megnézhetik azt is, hogyan fejlődnek a selyemhernyók. A kiállítás célja, hogy bemutassa a selyemkészítés folyamatát, és választ adjon arra, hogy miként lesz hordható ruha ebből a nemes anyagból. A sorozat ötlete tavaly, az Adria-kiállítás után fogalmazódott meg.

Csapláros Andrea – múzeumigazgató
„A múzeumnak az összes tudományága belecsatlakozhat és belekapcsolódhat. Talán érdekesség, ami számomra nagyon kedves, hogy nemcsak a modern időkben, vagy nemcsak a középkorban -ami mindenki számára tudatos – hanem már az ókorban is használták a selymet, és ezt is szeretnénk tudatosítani a közönségben.”

A megnyitón Puskás Tivadar polgármester arról beszélt, hogy a selyemkészítés titkát 2500 évig őrizték a kínaiak. Európában az 5. században jelent meg ez a mesterség, Magyarországon a 19. század végén élte virágkorát. Hozzátette: a selyem ma már mindennapjaink része.

Puskás Tivadar polgármester
„Mindenki valami kellemesre, sikamlósra, könnyedre, valami nőiesre, valami nagyon szépre gondol.”

A kiállítássorozat második tárlata Titokzatos selyem címmel május 28-án nyílik a Savaria Múzeum kőtárában. A Selyemszálak című kiállítás október végéig látogatható.