Hírek

Selyemszálak

2015. május 13., 17:39

A múzeumok világnapján, vasárnap nyílik a Savaria Múzeumban a selyemről szóló kiállítássorozat első tárlata. Valamennyi tudományág csatlakozott a témához: a divat, népi szerelmi ajándékok, egy lila budoár és a szombathelyi múmia is helyet kapott a programok között.

Selyemszálak

„Ez a hat darab hernyó naponta legalább ennyit meg fog majd enni”

A Dunántúl erdeiben élnek a tölgy selyemlepkék. Egy hónap alatt 8-10 centimétert nőnek, szeptember végére bebábozódnak. Időközben 70 kilogramm lombot fogyasztanak el, ennyi szükséges egy átlagos selyemből készült felső elkészítéséhez. Többek között ezt a folyamatot is végigkövethetik az érdeklődők a Savaria Múzeum selyemmel foglalkozó kiállítássorozatán. A látogatók választ kaphatnak arra is, hogy mi mindenből készül ez a nemes anyag.

Vig Károly tudományos igazgatóhelyettes
„Elsősorban a selyemhernyóra gondolunk, de más lepkefajok is adnak selymet. Nem szabad elfelejtkeznünk a padlóselyemről, ami nagyon különleges képződmény, illetve a pókok által adott selyemről is, hiszen a mai technikák már adottak ahhoz, hogy ebből nem átlagos, köznapi viseletet, kelméket, ruhákat készíthetünk.”

A Savaria Múzeum valamennyi tagintézménye csatlakozott a rendezvénysorozathoz. A különböző tudományágak több oldalról járják körbe a témát.

Czenki Zsuzsanna  általános igazgatóhelyettes
„Milyen viseletet készítettek, mire használták fel? Vegyük ezt számba. És mit jelent ma számunkra a selyem? Megvan-e még az a titka, megvan-e az a varázsa, ami talán a nőknek többet mond, mint a férfiaknak, de azt gondolom, hogy mi ezt elég szépen kidolgoztuk a négy kiállításunkban.”

A sorozat első kiállítása vasárnap nyílik Selyemszálak címmel. A textil mellett bútorok, használati tárgyak is helyet kaptak a tárlaton. A női magányvilágot megtestesítő budoárt mutatják be.

Varga Eleonóra történész muzeológus
„Egy kis privát fogadóteret is jelentett, aztán egy öltözőszobát, gardrobot, de a legintimebb szférát, a tisztálkodás, szépségápolás terét is megjelenítette vagy képviselte a budoár.”

További négy kiállítás nyílik még a témában: a Savaria Múzeumban a titkos selyem nyomába erednek, az Iseumban a feliratos és istenábrázolásos múmialeplek, vászon amulettek mellett egykori viseleti tárgyak és kiegészítők révén mutatják be a textilfelhasználás e különleges módozatát. A Vasi Skanzenben népi szerelmi játékok formájában jelenik meg a selyem. A sorozat utolsó állomásaként nyílik majd június végén az V. Textilművészeti Triennálé a Képtárban. A múzeum egyéb nagy- és kísérő rendezvényei is a selyemmel foglalkoznak majd. A programsorozat október végéig tart.