Hírek

Sárgarigó és pettyes vízicsibe is hálóba került a Tömördi Madárvártán

2023. augusztus 11., 18:46

A madármegfigyelő és -gyűrűző állomáson a szakemberek több mint két tucat hálót figyelnek, és napközben óránként ellenőrzik, hogy repült-e azokba madár.

Sárgarigó és pettyes vízicsibe is hálóba került a Tömördi Madárvártán

Széncinege, idei, fiatal, már gyűrűs.

Az első háló fogta meg a reggeli órákban az odúköltő, erdei kismadarat. Gyurácz József, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület vasi elnöke szakszerűen bogozza ki.

A madár idén kelt ki, már meggyűrűzték. A széncinege még nem vedlette le fiatalkori tollát, így nemét még nem tudják. Ilyen: jól szellőző, apró zsákba teszik, a sötétben nem fél annyira szállítás közben. Egy órán belül kell megtörténnie a gyűrűzésnek, az adatok rögzítésének a bázison.

Illés Péter - biológiatanár
“Óránként ellenőrizzük a hálókat, 28 háló van különböző élőhelyeken kitéve, és ezekbe akadnak bele a madarak, kiszedjük, behozzuk, meghatározzuk, és miután rögzítettük az adataikat, elengedjük.”

A második puha háló is fogott valamit. Tövisszúró gébicset találtak, erős csőrű énekesmadár, csípi is az emberi kezet, védekezni próbál ez a tojó. Ennek itt vöröses szárnytollai vannak.

És már itt is van a kezünkben a kis madárka, ami nem más, ami a mezei poszáta.

Az erdei úton áll ez a csupa lyuk fa, harkályok kerestek a korhadt kéregben élelmet. Elsősorban azonban a táborban énekesmadarakat fognak.

Illés Péter - biológia tanár
“A leggyakoribb madárfajok itt a vöröbegy, a csélcsap füzike, a barátposzáta, a kékcinege, a széncinege és a feketerigó. De ritkaságok is néha hálóba akadnak, mert például itt gyűrűzték az országban először a kékfarkút, illetve a berki nádi poszátát.”  

Ezt a gyönyörű sárgarigót, vagyis aranymálinkót szerdán fogták. A hálóban dalolt, segélyhívó hangjából méterekről kiderült, hogy ő gabalyodott a hálóba. A pettyes vízicsibe is különlegesség, ez a példány is mostani.

Jó, és akkor megkapja.

A gyűrűzést Illés tanár úr végzi, a gyerekek segítenek az adatok rögzítésében. Füzetbe kerül az állat kora, lelőhelye, méretei és a pontos súlya is. Ez a szombathelyi hétéves fiú nagy madarász, sokat felismer közülük. Egy vörösbegyet engednek szabadon éppen. Tilos mozdulni, míg felrepül.

Nagy Nimród
“Az a legjobb, amikor így fogjuk, és látjuk, hogy a kezünkben van így a madár. - Milyen madár volt eddig a kezedben? - Hát volt poszáta, meg vörösbegy.”

Óvodák, iskolák csoportjai is bejelentkezhetnek  a kutatómunkára a vonulási időszakban, augusztustól novemberig, tanulni és élményeket gyűjteni a Tömördi Madárvárta ornitológusaihoz.