Hírek

Rugalmas gazdálkodást igényel a megváltozott időjárás miatt a termőföld

2023. február 16., 21:18

Idén elegendő eső esett Vas vármegyében, pedig a január és a február hagyományosan csapadékhiányos. Ugyanakkor nagyon enyhe az idei tél - a szakemberek azt hangsúlyozzák, hogy a kártevők elleni védekezésben alkalmazkodni kell a klímaváltozáshoz. A permetezőszerek drágultak, ráadásul a vegyszerfelhasználás szabályai is szigorodtak.

Rugalmas gazdálkodást igényel a megváltozott időjárás miatt a termőföld

Dolgoznak a földeken a gazdák Szombathely környékén. Zöld a vetés, a jó idő és a sok csapadék miatt szépen kikelt a legtöbb kultúra. A megye minden részén esett az eső, legalább 50 mm-nyi csapadékot kapott a föld.

Pusztavámi Márton - elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Vas Megyei Igazgatóság
“Egy 100 mm-es sáv vonult végig az ország közepén, ennek a szélén helyezkedünk el, tehát mi olyan 50 mm-nél vagyunk, de ez az 50 sem szokott esni, olyan december-januárjaink voltak, ahol 10 mm esett, most 50 mm-esek. Sajnálatos módon az erős szél azonban kiszárította a felszíneket, de a talajaink pillanatnyilag rendben vanak.”

Ebben az időszakban azonban meleg is volt, így a növények aktivizálódtak, és a kártevők száma sem csökkent. A gazdák egy része úgy gondolja, már ősszel el kellett volna kezdeni a permetezést.

Pusztavámi Márton - elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Vas Megyei Igazgatóság
“Nagyon korai támadásnak vagyunk kitéve, tudjuk, hogy a szárormányosok, repceormányosok 10 fok fölötti hőmérsékleten már bevonulnak a táblára, érési táplálkozást folytatnak, és lerakják a petéiket, úgyhogy ez ellen kell majd sajnos védekeznünk.”

Kérdés azonban, hogy mivel: megváltozott ugyanis a kemikáliák alkalmazásáról szóló szabályozás. Már csak nagyon gyenge szert használhatnak.

Pusztavámi Márton - elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Vas Megyei Igazgatóság
“Be vannak tiltva most már az utóbbi években azok a szerek, amit idáig például a repcében, mai a legfontosabb, felhazsnáltunk, a piretroidokkal, ami sokkal gyengébb, mint a szerves foszfor eredetű vegyszerek, nem tudunk tartósan védekezni, egy piretroid taglózó hatása megvan és akkor elpusztítja a betolakodó kártevőket, de három nap múlva már semmi hatása nincs.”

Korábban 2-3 hétre megoldották a vegyszerek a védelmet - mondja a szakember. Probléma az is, hogy a kártevőirtó szerek 30-40 százalékkal drágultak.
A repcénél a legégetőbb a helyzet, egyre többen átállnak Vasban a másik olajos növényre, a szójára. Viszonylag igénytelen, nagy hasznot hajtó kultúra. Ezt várhatóan április közepén vetik majd.