Hírek

Rudyard Kipling meséje, A magányosan sétáló macska a Mesebolt Bábszínház legújabb bemutatója

2024. november 19., 17:30
Rudyard Kipling meséje, A magányosan sétáló macska a Mesebolt Bábszínház legújabb bemutatója. A darab visszavezeti a nézőt az emberi kor hajnalához, az állatok háziasításának pillanataihoz. A macska az egyetlen, akit nem sikerült teljesen megszelídíteni: épp olyan magabiztosan létezik az ember által létrehozott világban, mint a kiismerhetetlen természetben. A sok humorral átszőtt előadás 4 éves kortól ajánlott.
Rudyard Kipling meséje, A magányosan sétáló macska a Mesebolt Bábszínház legújabb bemutatója

"De minden vadállatok legvadabbika, a macska volt."

A kutya, a tehén, a ló és a juh egyezséget kötött az emberrel, a macska azonban önfejű és engedetlen maradt, két világ határán egyensúlyoz. Ő a címszereplője Rudyard Kipling meséjének, amelyben kibontakozik az első emberpár és az állatokkal való kapcsolatuk története.

Veres András - rendező

"A macska egy abszolút öntörvényű állat, ezt Kipling szépen megfogta, ha akar, háziállat és odabújik az ölembe, ha akar három napra eltűnik, és az ő dolga, hogy merre járt. A macska itt az összekötő kapocs, az origó, ha úgy tetszik a megzabolázatlan természet és a háziasított, emberek által kialakított környezet között."

Kiplingről A dzsungel könyve népszerű feldolgozásai révén tévképzetek élnek a köztudatban, írói világa valójában rendkívül összetett és többrétegű - fogalmazott az előadást beharangozó sajtótájékoztatón Kovács Géza, aki a dél-afrikai bábművészeti szakmai programon részt vevő Csató Kata igazgatót helyettesíti.

Kovács Géza - korábbi igazgató, Mesebolt Bábszínház

"Kipling sokkal mélyebb és többrétegű, mint amit ezek a feldolgozásuk megmutatnak belőle, fura, összetett világa van, érdekes módon próbál emberi viszonyokról, kapcsolatrendszerekről beszélni állatokon, állatmeséken, állati társadalmakon keresztül."

Az író jó humor- és arányérzékkel nyúl a világ megértését szolgáló eredetmítoszokhoz. Két egymástól távol eső kor tapasztalatait vegyíti - a színpadon egy mai család első lépéseit látjuk megelevenedni.

Veres András - rendező

"Az üzenete az, hogy egy család, tágabban egy társadalom akkor tud funkcionálni, ha mindenki a helyén van, és a maga funkciójának megfelelően működik. Nem kell, hogy tökéletes legyen, hogy mindent tudjon, legyünk tisztában a kapcsolatainkkal, egymás elfogadásával, a kapcsolatrendszerek működtetésével."

kopácsolás

A geometrikus formákból álló díszlet - Trifusz Péter munkája - az időtlenséget szimbolizálja. A zeneszerző Takács Dániel archaikus hangszereket vegyített modern hangzással. Az előadás négy színész - Lukács Gábor, Kolozsi Angéla, Kőmíves Csongor és Varga Bori - játéka, akik az állatokat és az első emberpárt, rajtuk keresztül pedig az összes férfit és az összes nőt megjelenítik. A bemutató vasárnap 10 órakor kezdődik a Mesebolt Bábszínház Lázár Ervin-termében.