Hírek

Rózsa Anna textiljei

2016. szeptember 02., 16:01

Rózsa Anna iparművész hagyatékából és a róla elnevezett díjjal kitüntetett alkotók anyagából nyílt kiállítás csütörtökön a Szombathelyi Képtárban. A tárlat áttekintést ad az 1980-ban elhunyt textilművész munkásságáról, bemutatja jellegzetes sáljait, színpompás takaróit, fejkendőit.

Rózsa Anna textiljei

1981-ben Ruttkay Marianne jóvoltából a Szombathelyi Képtár gyűjteményébe került Rózsa Anna textilművész hagyatéka. A finom, nőies, mindig megújulni képes alkotó nem elsősorban az örökkévalóságnak dolgozott, hanem hordható, viselhető dolgokat tervezett: sáljai, fej- és vállkendői, takarói jellegzetesek. Morvaországi kékfestő ősének nyomdokaiba lépve 1940-től szövő háziiparosként tevékenykedett, később ő szervezte meg a hazai textilexportot.

Kovács József - elnök, Rózsa Anna Alapítvány
"Ő létesített először Magyarországon a textileseknek kéziszövők szövetkezetét, ahol nagyon sok embernek adott munkát, és a külföldi piacot is ő indította el."

1984-ben alapítvány jött létre Rózsa Anna emlékének ápolására és a kortárs textilművészek támogatására. A kiállítás ezt a több mint harmincéves, sikeres munkát is ünnepli. Az alapítvány ítéli oda időről időre a Rózsa Anna Díjat.

Cebula Anna - igazgató, Szombathelyi Képtár
"Minden biennálékor és triennálékor kiadtak egy-egy díjat a művészeknek, ez egy nagyon presztízses díj volt. Ennek fejében a művészek hagytak it egy-egy munkát, és ezekből, valamint Rózsa Anna munkáiból van az ún. Rózsa Anna-gyűjtemény a képtár textilgyűjteményén belül."

A hagyatékból válogatott műveken túl a tárlat 19 Rózsa Anna-díjas alkotó munkát is bemutatja, köztük Makkai Márta egyik zászlóját és falitextiljét.

Makkai Márta - iparművész
"Rózsa Annát személyesen ismertem, és tanultam tőle sokat. Ez nagyon rég volt, azóta nem sálakkal foglalkozom, hanem különleges technikákat próbálok ki, vagy zászlókat, különböző szélsőségekkel foglalkozom."

A 70-es évek retro hangulatát árasztó kiállítás október 2-ig tekinthető meg a képtár földszinti folyosóján.