Összesen 44 milliárd forintot oszt szét a kormány a 10 ezer főnél népesebb városok és a fővárosi kerületek között, hozzájárulásként a megnövekedett rezsiköltségekhez. Ebből Szombathelynek 632 millió forint jut. A döntés bejelentését követően Nemény András Facebook-bejegyzésében azt írta, eredményes volt a tárgyalás Balla György miniszteri biztossal, aki az energiaár-emelkedéssel kapcsolatos egyeztetéseket koordinálja.
Nemény András - polgármester
"Egy fontos és jó dolog, de önmagában nem elég. Komoly intézkedési tervet kellett letennünk, megtakarítási programot, amit értékeltek, ez 1-1,2 milliárdot fog tudni hozni, tehát még így is több mint 2 milliárd hiányzik abból az összegből, amit össze kell szednünk."
A Szombathelynek megítélt támogatás a szomszédos megyeszékhelyekhez képest magasnak számít, de nem fedezi teljesen a rezsiköltség-többletet. Még úgy sem, hogy az önkormányzat 1 milliárdos takarékossági programot hirdetett, amit lépésről-lépésre hajt végre. A fűtési szezonra intézményegységek zártak be, a dolgozók egy része otthon végzi a munkáját. Úgy számolnak, hogy a többletkiadások idén 4,2 milliárd forintra rúgnak - az áram és a gáz a korábbi díjak sokszorosába kerül. A polgármester azt mondja, sokat segítene a helyzeten, ha a kormány könnyítene az adóterheken.
Nemény András - polgármester
"Én remélem, hogy lesz majd egy újabb kör, de az is sokat segítene, ha a 3 milliárdos szolidaritási adóból nem kellene mindent befizetnünk, akkor meg fogjuk tudni oldani az egész évet. Ha nem, megpróbálunk értékesíteni, mindent összeszedni, akkor talán ki tudjuk hozni az évet, dolgozunk rajta."
A cégek és intézmények vezetői komolyan veszik, amit vállaltak, spórolnak, ahol csak tudnak. A Városháza épületének fenntartási költségeiből például 50-60 százalékot tudnak megtakarítani havonta. Az egyelőre nem ismert, mennyi normatív támogatást kap Szombathely a kötelező feladatokra az államtól, azzal együtt lesz teljes a kép, és készülhet februárban a 2023-as költségvetés.