Már napközben sem kúszik feljebb a hőmérők higanyszála mínusz 2-3 foknál. Ez a vasi földek egy részét veszélyezteti: aki korán elvégezte az őszi vetést, most rosszabbul járt. Ez a Sárvár melletti búzatábla sincs túl jó állapotban.
Pusztavámi Márton - elnök, Magyar Agrárgazdasági Kamara Vas Megyei Szervezete
“Ez a tábla egy veszélyeztetett állapotban van, mert a fejlettségi állapota a későbbi vetés miatt most egy érzékenyebb stádiumában van. Ez az úgynevezett kétleveles stádium, ebben a fejlődési fázisban a legérzékenyebbek a fagyra, ők már 10 foknál komoly károsodást szenvedhetnek.”
Többségében repcét és búzát, kukoricát vetett Gagyi István őstermelő, aki összesen 150 Ha-on gazdálkodik. A búza őszi vetését ők is korán elkezdték, így - bár a repce és a kukorica biztonságban van - ezt most félti a beígért komoly fagytól.
Gagyi István - őstermelő
“Hótakaró nélkül lehetnek problémák, bízzunk benne, hogy az idő kegyes lesz hozzánk, és megjön a kívánt hótakaró is ehhez a fagyhoz.”
A prognózis szerint csütörtökön és pénteken már havazik, ám a lehulló porhót az erős szél elhordja - vagyis továbbra sem valószínű, hogy megvédi a gabonatáblákat.
Pétervári Tibor - észlelő, Országos Meteorológiai Szolgálat
“Már csütörtök-pénteken is olyan mínusz 5-7 fok lesz napközben, és ehhez viharos lesz a szél, és a hőérzet ehhez - úgy számoljuk, hogy - olyan mínusz 30-35. Tehát nem a mínusz hetet érzi a növényzet se, meg az emberek se, hanem azt a mínusz harminc fok körüli értéket.”
A havazást hétfőn ónos eső válthatja fel, ami szintén veszélyesnek ígérkezik, hiszen a fagyos talajra esik. A folytatásban változó halmazállapotú csapadékos időre számíthatunk.