Hírek

Rendhagyó tanórát tartottak a Kanizsai Dorottya Gimnázium tanulóinak

2017. október 12., 15:43

A cirkuszban, artisták és állatok segítségével mutatták be a diákoknak a különböző kísérleteket. Ezúttal még a  tanárok is porondra léptek.

Rendhagyó tanórát tartottak a Kanizsai Dorottya Gimnázium tanulóinak

Ez itt Newton harmadik, illetve első törvénye - az elrugaszkodás és a karikán való átrepülés jól szemlélteti a fizika alapjait, például a lendületmegmaradás törvényét. A kanizsais diákok pontosan ezért látogattak el a cirkuszba: látványos mutatványokkal könnyebben, gyorsabban és tartósabban megjegyzik a tudnivalókat.

Kovacsics Bernadett - természettudományos labor vezető, KDG
“A Magyar Nemzeti Nagycirkusz keresett meg minket azzal az ötlettel, hogy a nyílt napjuk keretében tartsunk egy ilyen interaktív foglalkozást, ami arról szól, hogy a produkciókat biológia, fizika, kémia, matek, de még irodalom szempontjából is vizsgáljuk: megmutatjuk a gyerekeknek, hogy ha elmennek a cirkuszba, van egy kis természattudományos, de még irodalmi oldala is a produkcióknak.”

Az iskola és a cirkusz együttműködése két évvel korábbra nyúlik vissza - az egyik pedagógusnak köszönhető, hogy ez az 1500 fiatal részt vehetett egy ilyen különleges tanórán.

ifj. Richter József - igazgató, Magyar Nemzeti Nagycirkusz
“Sinkó Andrea tanárnővel nagyon jó kapcsolatot ápolunk, ő már egy könyvet is írt,  A fizika a cirkuszban címmel, ami ugye a Magyar Nemzeti Cirkuszból inspirálta, és úgy gondoltuk, hogy ismét itt vagyunk Szombathelyen, és egy pedagógiai órát tartunk a nemzeti cirkuszban, kis bemutatókat fogunk tartani, utána elmagyarázzák a tanárnők a fizikai illetve a biológiai hátterét, és úgy gondolom, hogy ez nagyon érdekes a gyerekek számára.”

Amia biológiát illeti, az igazgató hangsúlyozta, hogy az is céljuk, hogy az állatok idomításával és tartásával kapcsolatos tévhiteket eloszlassák: a helyszínen megtapasztalhatták a valóságot.

Sinkó Andrea - matematika-fizika szakos tanár, KDG
“A tavalyi évben is volt már egy hasonló kezdeményezés, ott egy kicsit más témát fogtunk meg, viszont moat a nagy álmom teljesül, hogy ami a könyvben leírásra került, azt most itt megpróbáljuk kísérletekkel bemutatni, és ami óriási dolog, hogy az artisták lesznek a tanársegédeink!”

Sőt, még a saját diákjaik is szerepelhettek a porondon: a gravitáció, a hatás-ellenhatás és a piros krumpliorr segített a produkcióban. Az eredmény: endorfin termelődése.

Farkas Kata, Mészáris Luca
“Szerintem nagyon izgalmas, és így sokkal könnyebben lehet megtanulni a különféle tanulmányokat. Igen, így jobban megfognak minket a kísérletek is, és könnyebben megjegyezzük és alkalmazzuk őket.”

A Magyar Nemzeti Nagycirkusz a későbbiekben is tart ilyen órákat, ha igényt tartanak rá az oktatási intézmények.