Básthy Béla polgármester, Kőszeg
„Akkoriban megtestesítették a város bevételét, a városnak a megélhetését, hiszen a kézműves mesterségek mellett kiemelt szerepet játszott a borászat Kőszeg város létének biztosításában.”
Szent György napja volt a gazdasági év fordulója, a bíróválasztás ideje, és az előző évi elszámolás ideje. A gazdák pedig ilyenkor mutatják be ma is Kőszeg különböző dűlőiből begyűjtött szőlőhajtásokat. Idén először a városi ültetvényről is hoztak mintát. Négyezer tőke furminttal büszkélkedhet az önkormányzat.
Láng József – elnök, Szőlőtermesztők és Borértékesítők Szövetkezete
„Örömmel mondhatom, hogy a szőlő jól telelt, ez látható a hajtásokon is. Szép nagy hajtásokat látunk. Természetes, hogy a fajták különbözőképpen fakadnak.”
Kőszegen 1740-ben született rendelet arról, hogy ezen a napon bemutassák és be is jegyezzék a szőlőhajtásokat. Azóta vezetik a Szőlő Jövésnek Könyvét, az utóbbi 30 évben Németh János rajzolja be a hajtásokat.
Németh János - művésztanár
„A könyvben elhelyeztük a dűlők hajtásait. Ma is ugyanebben a sorrendben tesszük. Ha valaki lapozgatja a könyvet, nem kell keresgélni, mert mindig ugyanolyan kompozícióban találhatók az ábrázolások.”
A járványveszély miatt a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes helyett csak egy páros ropta a táncot. A hagyományos Szőlő Jövésnek ünnepe ezzel a produkcióval együtt szerepel az értékeket őrző Európai Jegyzékben.
Hírek
Rendhagyó módon tartották meg a Szőlő Jövésnek Ünnepét
Közönség nélkül tartották meg Kőszegen a 280 éves hagyományokkal bíró Szőlő Jövésnek Ünnepét, amely a város közösségi oldalán volt követhető. A polgármester a Jurisics téren fogadta a menetet, és a szőlőtermesztés egykori fontosságáról beszélt.