Hírek

Rendhagyó módon emlékezett a város 1848-ra

2020. március 16., 16:12

A koronavírus-járvány miatt elmaradt a március 15-i ünnepségsorozat, a város rendhagyó módon emlékezett meg az 1848-as forradalom és szabadságharc 172. évfordulójáról. A városvezetők zárt körben koszorúztak Petőfi Sándor és Horváth Boldizsár szobránál, a Szombathelyi Televízió pedig ünnepi összeállítást sugárzott vasárnap.

Rendhagyó módon emlékezett a város 1848-ra

Verőfényes napsütésben nemzetiszín papírkokárdák, -virágok és -lobogók sorakoznak Petőfi Sándor szobránál. Az óvodások az ünnep előtti napokban tűzték a földbe március 15. hagyományos jelképeit. (00:46) Volt, aki vasárnap hozta el ide házi készítésű kis zászlóját.

Varga Zoltánné
"Minden évben ki szoktunk jönni március 15. alkalmából a koszorúzásra. A múzeumkertben is voltunk, oda is tűzött a kisfiú zászlót, és eljöttünk a Petőfi Sándor szobrához, és ide is tűzött egy zászlót."

Lotti kokárdáját gyöngyből fűzték. Anyukájával közösen emlékeztek a márciusi ifjakra.

Bakucz Tímea Lotti
"Mindig szoktam kitenni kokárdát, és szoktam zászlót készíteni anyukámmal, és szoktam sokat ünnepelni az ovival."

Bakuczné Tóth Csilla
"Most a szünet miatt úgy döntöttünk, hogy ketten kijövünk, otthon készítettünk egy kis zászlót, azt elhoztuk, elmondott egy kis verset, megemlékeztünk, aztán hazasétálunk."

Ezúttal elmaradtak a programok, csendes volt az MMIK előtti tér. Nemény András polgármester, Horváth Soma, Horváth Attila és László Győző alpolgármesterek, valamint az Éljen Szombathely! közgyűlési frakció tagjai vasárnap délelőtt helyeztek el koszorút és hajtottak fejet a forradalom költőjének szobránál. A zártkörű megemlékezés a Savaria Múzeum kertjében, Horváth Boldizsár szobránál folytatódott. A szombathelyi születésű politikus, jogtudós az Andrássy-kormány igazságügy-minisztere volt 1867-től 1871-ig.

"Isten, áldd meg a magyart..."

A veszélyhelyzet miatt rendhagyó módon emlékezett a város a forradalom évfordulójára: a tervezett ünnepi műsor egy részét előre rögzítette és műsorára tűzte a Szombathelyi Televízió. Nemény András polgármester beszédében megköszönte a munkát az ünnepség minden közreműködőjének, és beszélt a forradalmárok nagyhatású tetteiről.

Nemény András - polgármester
"A feudalizmus után polgári Magyarországon, szabadságban akartak élni az emberek. Bátrak voltak, akik előre mentek. Bátrak voltak, akik bár egy évvel később elbuktak, de az eredményeik mégis - évtizedekkel később - visszaigazolták a tetteiket."

"Nem tudhatom, másnak e tájék mit jelent."

Az ünnepi összeállítást nézőink vasárnap több alkalommal is láthatták a képernyőn és az interneten.