A Pinka-szurdok bejáratánál gyülekeztek a Felsőcsatári Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola diákjai és tanárai. Rendhagyó biológiaórára érkeztek a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság meghívására. A vízügy munkatársai megosztottak néhány hasznos információt a Pinkáról, (26:29) majd együtt elindultak a szurdokba. A gyerekek négy állomáshelyen ismerkedhetettek a patak csodálatos vízi világával. Az egyik helyszínen például halakkal.
"Ő egy fenékjáró küllő, védett halfajunk, és szép kövér már a pocakja."
Ez a halfaj hamarosan ívni fog, tehát biztosítottak számára a szaporodási feltételek. Jelenléte jó vízminőségre utal. A gyerekek megtanulhatták, miről ismerhető fel például a domolykó, és kézbe is foghatták a halakat.
"Ez is kérész, az egy szitakötő lárva, bolharákok."
A következő ponton szabad szemmel is látható gerinctelen élőlényeket lehetett megfigyelni. Ezek fontos táplálékai a halaknak, jelenlétük jelzi, mennyire tiszta a víz.
Taschner Marcell - 7. osztályos tanuló
"Ami érdekes számomra, a halak. Én horgászok, nagyon szeretem a halakat, meg is foghattuk őket, érdekes volt, meg a kérészek, hogy ennyire sokféle él, ezeket nem is ismertem. A halaknál is mutattak többfélét, mindegyikre azt hittem, hogy domolykó, aztán mondták, hogy ez ilyen, ez olyan."
A tanórai kereteken kívüli, élményszerű tanulás jobban elmélyíti az ismereteket, egy-egy ilyen alkalomra sokáig emlékeznek a diákok.
Vargyasné Köbli Lilián - osztályfőnök, Felsőcsatári Nyelvoktató Nemzetiségi Ált. Isk.
"Gondolatébresztőek ezek a foglalkozások, ugyan elég sokszor van a mi gyerekeinknek alkalma, hogy tantermi kereteken kívül is szerezzenek ismereteket, de nagyon isnpiráló számukra, amikor ezeket a kis élőlényeket élőben megnézhetik."
Éder Korina - 8. osztályos tanuló
"Sokkal jobb élőben látni azokat a dolgokat, amiket egyébként csak a tankönyvben látunk, így tapasztaljuk is a dolgokat, könnyebben tanulunk szerintem így."
Ezt a programot eredetileg a víz világnapjára tervezték, de a járványhelyzet miatt elmaradt, és most tudták pótolni. Mindez az AquaPinka pályázati projekt keretében valósul meg, ami uniós támogatással 2022 szeptemberéig tart. Magyar és osztrák vízügyi partnerek közös vízkészlet-gazdálkodási tervet készítenek, amelyhez egy éven át különböző méréseket végeznek. Az eredményekből kiderül, mennyire terhelhető még a Pinka például tisztított szennyvízzel, vagy öntözéssel.
Székely Edgár - osztályvezető, Vízvédelmi és Vízgyűjtő-gazdálkodási Osztály, Nyuduvizig
"Ez egy kisvízgazdálkodási modell lesz, a Pinka legkisebb hozama augusztusban van, ezzel kell úgy gazdálkodni, hogy a mindkét országban felmerülő igényeket ki tudjuk elégíteni, például az öntözési igény, vagy erőművek vannak a Pinkán."
A diákok megfigyelhették, hogyan zajlik az ultrahangos vízhozam mérés, miként határozható meg a víz PH-értéke, vezetőképessége és oxigéntartalma. Az óra végén tesztet töltöttek ki, amiből kiderült, mennyi újat tanultak.
Hírek
Rendhagyó biológiaórát szervezett a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság pénteken a Pinka-szurdokban
Látványos bemutatók segítségével több mint 120 felsőcsatári általános iskolás ismerhette meg a patak gazdag élővilágát. A diákok vízminőség- és vízhozam méréseket, halak és gerinctelen élőlények vizsgálatát is figyelemmel kísérhették. Az interaktív tanóra az AquaPinka pályázati program keretében valósult meg.