Hírek

Régészet napja

2016. május 27., 16:45

Terepbejárás, ásatás, leletválogatás, kerámiarestaurálás - a régészek munkájával ismerkedhettek meg a gyerekek az idén harmadik alkalommal megrendezett régészet napi programsorozatban. Szombathelyen a Vasi Múzeumi Látványtárba és az Iseumba várták a csoportokat, összesen több mint 350-en pillantottak be az izgalmas tudományág kulisszái mögé.

Régészet napja

"Ez is egy amulett."

Tárgyakról kellett eldönteni, melyik származik a római korból, és melyik nem. Később pedig történelmi társasjátékban mehettek végig a gyerekek a Borostyánkőúton.

"Útonállók támadnak rád, a kocsid szállítmányára fáj a foguk."

A dobókocka volt az Iseum régészet napi programjainak központi motívuma. A rómaiak kedvelt játékát később a kiállításban is megkereshették az iskolások.

Kósi Anita - múzeumpedagógus, Iseum Savariense
"Nagyon-nagyon játékosan közelítünk, hiszen az ide érkező csoportok nagy része alsó tagozatos, tehát az ókori tanulmányok megkezdése előtt állnak. Játékos ókor, ókori játékok témájában igyekeztünk ezt a mai napot megszervezni."

A Magyar Régész Szövetség hívta életre az országos programot azzal a céllal, hogy a fiatalok megismerjék a régészek munkáját és a műtárgyak útját az ásatástól a kiállításig. Nagy volt az érdeklődés, az Iseumba idén 7 csoportban 160 gyerek jött el.

Retkes Anna
"Kipróbáltam találgatni, hogy milyen korúak lehetnek a régi tárgyak, meg játszottunk is. Nagyon jó volt."

"Hány dobozunk van szerintetek?"

A Savaria Múzeum Pásztor utcai látványraktárába tavalyhoz képest kétszer annyian jelentkeztek be a régészet napján. A gyerekek terepbejáráson gyűjthettek tárgyakat, megismerkedtek a fémkeresővel, és csontokat ástak ki a földből, amelyekből később egy komplett csontvázat is  megpróbáltak összerakni.

Mecsei Zoé
"Ástunk ki csontokat, meg azt is csináltuk, hogy a leleteket kellett összeszedni a kistálba."

Simon Gordon Gábor
"Nagyon tetszett például a detektoros, és kerestük cuccokat, tárgyakat, meg lehetett találni műcsontokat."

Pap Ildikó Katalin régész előadásából az is kiderült, hogy Vas megyében több mint kétezer lelőhely található, sok közülük védett. A népszerű programsorozat révén a gyerekek megismerhetik, milyen értékek rejlenek a régészetben és úgy nőnek fel, hogy mindezzel tisztában vannak.