Az utóbbi napok heves záporokkal, zivatarokkal tarkított időjárásának már nyoma sincs a földeken. Egyre fontosabb azonban, hogy a klímaváltozáshoz alkalmazkodva a gazdák növelni tudják a talaj vízvisszatartó erejét.
Marlovics Norbert - mezőgazdasági vállalkozó
"Olyan szántóföldi kultivátoros lazításos technológiát alkalmazunk, ahol a talaj szerves anyagkészletét visszatartva, belekeverve, átkeverve a talajban nem átfordítjuk és egy fekete ugart hozunk létre és abba vetünk, hanem murcsos közegbe, ahol ott marad a szármaradvány és ez védi a nap tűző hatásától a talajt."
Idén minden eddiginél magasabb minőségű és mennyiségű repcetermés várható. Az öt hetes virágzást követően a váratlan áprilisi fagy sem okozott számottevő kárt a táblákban. Becslések szerint átlagosan 4 tonna repcét arathatnak a vasi gazdák, aminek nagy részét nyugatra exportálják, mivel Ausztriában például komoly károkat okoztak a viharok és a tavaszi fagy. Az előrejelzésekkel ellentétben Magyarországon 1 millió hektárnál kevesebb területen termesztenek idén kukoricát.
Marlovics Norbert - mezőgazdasági vállalkozó
"A téli árak, ez a mostani 40 ezer forint/tonna nem kecsegtet valami nagy nyereséggel, gyakorlatilag itt a gazdáknak 6-7 tonna nulla, tehát annyit minimum el kell érni és például a kukoricánál azért nagy rizikó, mert ha jön egy tavalyihoz hasonló 5 hőhullám, elég a kukorica, a 6-7 tonna sincs meg, tehát van rizikója, egy 45-50 ezer forint közötti árral már mindenki beljebb lenne."
A jól előkészített magágyakba elvetett kukoricának kedvezett az áprilisi száraz időszak és a késő tavaszi csapadék sikeresen bemosta a talajba a gyomirtószereket. A fagy szerencsére a zalai táblákkal ellentétben a vasiakat kevésbé tépázta meg.