A szombathelyi levéltár előterében az őrségi reformátusok jellegzetes fejfája, a sökfa és egy istentiszteletre hívogató harang fogadja a látogatót, aki a kiállítótérbe lépve egy templom belsejében érezheti magát.
Melega Miklós igazgató, MNL Vas Megyei Levéltára
Ennek a kiállításnak a főbb csomópontjai a templom, a nyomda, az iskola és a család köré csoportosulnak. Ezek látszólag egymástól távoli fogalmak, de összefűzi őket, hogy a hit átadásának helyei, tehát a reformáció, a protestantizmus szempontjából is meghatározóak voltak.
A levéltár elsősorban értékes irataiból, térképeiből és fotókból válogatott, a tárgyi emlékeket pedig a Vas megyei gyülekezetek ajánlották fel a kiállításra. Így kerültek a vitrinekbe több száz éves Bibliák, egykori protestáns iskolák felekezeti tankönyvei, vagy az istentiszteletek kellékei: oltár- és úrasztal-terítők, régi úrvacsorai kelyhek, kancsók. A falakon elhelyezett tablók a reformáció fél évezredes Vas megyei történetét elevenítik fel: az őrvidéki német települések után Sárváron és környékén, a Kemenesalján és az Őrségben is sorra alakultak protestáns gyülekezetek.
Gregersen-Labossa György evangélikus lelkész, Szombathely
Sárvárott az 1530-as évektől a Nádasdyak jóvoltából az ún. magyar anyanyelvű evangélikus reformáció megindul, ami aztán a század második felében a helvét hitvallásterjedésével, tehát mondhatjuk így mai kifejezéssel, hogy a reformátusság elterjedésével, még nem szervezett módon, hanem gyülekezetekre lebontva is elterjedt.
A protestantizmus napjainkig tartó történetét a kiállítás fényekkel is érzékelteti: a régmúlt emlékei kék tónusban látszanak, míg a jelenben is élő emlékek fehér fényt kaptak.
Hírek
Reformáció kiállítás
A reformáció Vas vármegyei történetét régi dokumentumok és tárgyi emlékek segítségével idézi fel a Vas Megyei Levéltár és a Szombathelyi Evangélikus Egyházközség közös kiállítása. Az Ágostai és helvét című tárlat a protestantizmus 16. századi meghonosodásától napjainkig követi az evangélikus és a református közösségek históriáját.