Fekete István regényének főhőse, Vuk és családja elevenedik meg a Markusovszky Kórház legújabb fali mozaikképén, az intézmény csecsemő- és gyermekosztályának 3. emeletén. Az alkotást ünnepélyes keretek között avatták fel.
"A bátorságot, az erőt, a szelídséget, az alázatot szerettük volna jelképezni ezzel az ajándékkal, ami felkerülhetett ide, a koraszülöttosztály egyik falára."
Ezekkel a szavakkal adta át jelképesen Véghné Busics Hilda, a Premontrei Gimnázium igazgatója az iskola diákjai által készített mozaikképet. Személyes hangú köszöntőjében kiemelte a segítség nyújtásának és elfogadásának fontosságát, amelyek - mint fogalmazott - az élet értelmét adják. A fiatalok zenés-verses műsora, és a mozaik megáldása után a kórház orvos-igazgatója mondott beszédet, aki az ilyen jellegű adományok jelentőségét hangsúlyozta.
Káldy Zoltán - orvos-igazgató, Markusovszky Kórház
“A gyermekek számára a kórház mindig a fehér köpenyes, rideg, fájdalommal járó közeget jelenti. Ezen próbál ez valamelyest segíteni, hiszen amíg ők várakoznak, várják az orvost, a rendelést, addig az anyukával megállva föl tudják idézni ezt a mesét, tud róla az anyuka mondani valamit, illetve maga a látvány, a csodálatos szép mozaik is biztos megnyugtatja a gyermekeknek a lelkét.”
A mozaikkészítés másfél évtizede része az egyházi gimnázium életének, a gyerekek tanórai keretek között ismerkednek ezzel a technikával. A kezük alól most harmadszor került ki színes üvegdarabokból ragasztott kép a kórház számára.
Dancs Jeanette - tanár, Premontrei Gimnázium
“Gyerekek készítik gyerekeknek - közös munkával - ezeket az alkotásokat. Itt a hangsúly a közösségen van, a közösségben megélt élményen, és az, hogy ezt tovább is ajándékozhatjuk, jelen pillanatban beteg vagy nagyon pici babáknak.”
A nemes feladat minden évben a 11. évfolyamos diákoké. Így volt ez két éve a gyermekneurológiára, tavaly a betegfelvételi helyiségbe, és most a koraszülöttosztály falára került mesejelenettel is.