Hírek

Premier előtti sajtótájékoztatót tartott a Mesebolt Bábszínház

2023. október 03., 16:54

Premier előtti sajtótájékoztatót tartott a Mesebolt Bábszínház. A Manógyár - avagy mindenkinek vannak manói című előadást először október nyolcadikán, vasárnap lehet megtekinteni. Lázár Ervin klasszikus történeteit Pallai Mara írta bábszínpadra.

Premier előtti sajtótájékoztatót tartott a Mesebolt Bábszínház

A Mesebolt Bábszínház három Lázár Ervin-mesét is színpadra állít ebben az évadban. A kortárs magyar mese és novellairodalom kiemelkedő alakja jellemzően valamilyen valós problémát vet fel műveiben, amelyre egyúttal megoldást is kínál. Így van ez a Manógyár című darabban is. Itt a felnőttek által kitalált, a gyerekek ijesztegetésére szánt lények - mint például a Mumus és a Bákász - elevenednek meg. Kiderül, hogy valójában kedves, szerethető lények, akikkel beszélgetni is lehet.

“- Mindenkinek vannak manói. - Aham… Viccesek és félelmetesek, mogorvák és kedvesek, bölcsek és oktondik. Kihez milyenek szegődtek!”

A sajtótájékoztatón Veres András rendező kiemelte: a szombathelyi társulatnak mindig is erőssége volt, hogy igazi közösségként tudnak együttműködni a színészek. A művész már huszonharmadik alkalommal dolgozik a Mesebolt Bábszínházzal.

Veres András - rendező

“Nagyon egy nyelvet beszélünk már itt az évek során, tehát a színészekkel is kialakult egy olyan bizalmi kapcsolat, hogy ők - legalábbis én úgy érzem - bíznak bennem, én nagyon bízom bennük. És - miután szabadúszó rendező vagyok - de ha… úgy érzem, hogy valahova haza megyek, az… talán még ha ez nem is hivatalos… én azt a Meseboltban érzem.”

A bábszínház minden évadban úgy alakítja programját, hogy a darabokban a hagyományok ápolása mellett a korszerű előadásmód is hangsúlyos legyen. Lázár Ervin nemcsak kortárs, hanem klasszikusnak is számít, így művei illeszkednek a társulat ars poetica-jához.

Kovács Géza - igazgató, Mesebolt Bábszínház

“Az ő személye egyszerre hordozza a hagyományokat és a korszerűséget. Az a fajta nyelvi világ, amivel ő rendelkezik, az szintén ezt a sokrétűséget mutatja fel, úgyhogy már ebben is megjelenik ez a fajta kettősség, ahol a hagyományokat és a korszerűséget próbáljuk egymás mellé helyezni, vagy egymást erősítve megjeleníteni.”

A közel háromnegyed órás produkció látványvilágát Trifusz Péter álmodta meg, aki már 2016 óta együtt dolgozik a szombathelyi társulattal. Kétdimenziós díszletei sajátos világba kalauzolják a szemlélőt. Az óriás testbábok pedig érzékletessé varázsolják a gyermeki félelmeket megtestesítő manókat.