Hírek

Pótolta a hiányzó fákat a Paragvári úti feketefenyő-soron a parkfenntartó

2016. január 14., 16:49

A ma természetvédelmi oltalom alatt álló fasor létrehozása a Kámoni Arborétum alapítójának érdeme.

Pótolta a hiányzó fákat a Paragvári úti feketefenyő-soron a parkfenntartó

Fasorok telepítését, parkok létrehozását tűzte ki célul megalakulásakor, 1885-ben a Szombathelyi Szépítő Egyesület, melynek kertészeti felügyelője a Kámoni Arborétum alapítója, Saághy István volt. A fásításra, a zölterületek kialakítására a feljegyzések szerint a századfordulón ötvenezer koronát fordítottak.

Theisz Károly - vezetőségi tag, Szombathelyi Szépítő Egyesület
“Elsőként ezt a Paragvári sétautat, illetve a városligetet alakították ki, a városligetből ma már csak a Pelikán park van meg.”

A Paragvári úton először nyárfák, majd vadgesztenyék sorakoztak, de egyik faj sem bírta a városi klímát, ezért a helyükre az 1920-as években 219 feketefenyőt ültettek. A fasort idővel természetvédelmi oltalom alá helyezték.

Németh Gábor - arborétumvezető
“A 219 fából egy tíz évvel ezelőtti felmérés alapján 190 eredeti koros példány. Ez a feketefenyő, friss telepítés, bár bírja a városi klímát, a szárazságot, de a Paragvári nagy forgalma miatt szükséges az a frisstíő telepítésük.”

A városi parkfenntartó munkatársai a 2015-ös fatelepítési program részeként tíz feketefenyőt ültettek a korábban elpusztultak helyére.

Kiss Dávid - ügyvezető, SZOMPARK
“Önkormányzati rendelet védettnek minősíti ezeket a fákat, és ennek jogszabályban előírt pótlási kötelezettsége is van, és ennek tettünk eleget.”

A feketefenyő a nevét a szokatlanul sötét tűleveleiről kapta. Bár az egyik legtűrőképesebb fenyőfaj, a tápszeres öntözését, az ágak nyesését a SZOMPARK rendszeresen elvégzi, és az idős fák állapotát időről időre hangtomográffal vizsgálják meg. A tervek szerint a következő időszakban újabb egyedeket is ültetnek majd az Paragvári utcát szegélyező fasorba.