Képeken, újságcikkekben elevenedett meg a gencsi néptáncosok múltja. Az összegyűjtött dokumentumokból kiállítás nyílt az MMIK aulájában. Héra Éva, a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség elnöke emlékeztetett: az 1920-as években sorra alakultak az országban a különböző hagyományőrző néptánccsoportok. Ezek között Vas megyében úttörő szerepük volt a gencsieknek, akik máig ápolják és átörökítik ezt a művészeti ágat, amialapjaiban meghatározza a település identitását.
Héra Éva - elnök, Muharay Elemér Népművészeti Szövetség
"Ha az emberek lelkileg, mentálisan rendben vannak, hogy ha megbecsülik saját kultúrájukat, márpedig itt megbecsülik, hiszen itt körülöttünk látjuk a Gencsapáti értéktár tablóit, ez azt jelenti, hogy a falu népe együtt van és hogy ha együtt van egy település, akkor sok mindenre képes."
Gencsapátiban a néptáncnak közösségteremtő és megtartó ereje van. Szinte nincs olyan család a településen, amelyik ne kötődne valamilyen szállal ehhez a táncos közösséghez.
Varga Albin - vezető, Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes
"Mindenkinek köze van hozzá, vagy az apukája, vagy a nagypapája vagy a nagymamája, valaki táncos volt, tánchoz kötődik. De talán még fontosabb, hogy ez egy helyi érték, ez egy olyan érték, aminek a megőrzése, átörökítése - hiszen a hagyomány az tudás, ha tudjuk a verbunkot táncolni és tudják a fiataljaink is táncolni ezt a verbunkot, akkor még van remény."
A kiállítás megnyitója után következett az est fénypontja: az ünnepi színpadi műsor. Ebben közreműködtek mások mellett az ELTE-SEK Szökős Néptáncegyüttesek, a Boglya Népzenei Együttes, valamint a Vasi Népdalstúdió is.
Hírek
Porzik, Porzik a gencsapáti utca
Porzik, Porzik a gencsapáti utca címmel szervezett ünnepi műsort a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes a helyi néptáncmozgalom 80 és az együttes újjáalakulásának 25 éves jubileuma alkalmából. Felidézték a nagy elődök munkásságát, és a mozgalom máig tartó közösségépítő szerepét.