Hírek

Porcelán-bál címmel nagyszabású kiállítás nyílt a Schrammel-gyűjteményben

2022. február 10., 18:15

A Herendi Porcelánmanufaktúra és a Savaria Múzeum közös tárlata május végéig tekinthető meg.

 

Porcelán-bál címmel nagyszabású kiállítás nyílt a Schrammel-gyűjteményben

Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikusművész munkássága ezer szállal kötődik Szombathelyhez és Herendhez is. Ennek apropóján különleges kiállítás nyílt a Schrammel-gyűjteményben. A farsangi időszakhoz kapcsolódóan válogattak az alkotó porcelán figuráiból. A megnyitón Csapláros Andrea elmondta, az itt látható műremekeket Schrammel Imre feleségének velencei útja inspirálta. A karneválon látott ötleteket dolgozták tovább a herendi porcelángyárban. Horváth Soma alpolgármester megnyitó beszédében elmondta, a herendi porcelán, melyet a világ minden pontján szeretnek, világon átívelő érték. Büszke rá, hogy a herendi porcelán és Schrammel Imre neve összefonódik.

Czenki Zsuzsanna - igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
,, A Herendi gyárban 93’-tól 2006-ig, mint művészeti tanácsadó dolgozott. Hivatalosan 96’-tól-2006-ig. És az volt a feladata, hogy egy innovatív figura csoportot vagy tárgy csoportot alkosson a gyárban. Na most a tradíció és az innováció az megtalálható ma is Hrenden , és akkor úgy gondoltuk, hogy a karneváli időszakban Schrammel Imrének a karneváli figuráit hozzuk el.

A Schrammel-gyűjtemény állandó kiállításában nincsenek 1 méteres vagy annál magasabb alkotások. A monokróm, ezüst vagy platina figurák Schrammel mintáit újragondolva is ábrázolják. A herendi porcelán világhírű, múltja több mint kétszáz évre nyúlik vissza. A kaolin, a földpát és kvarc házasságából született meg az európai porcelán, és 1826-ban a Herendi porcelánmanufaktúra.

Simon Attila - vezérigazgató, Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.
,, Először is kellettek a világkiállítási sikerek, és ezek közül talán az egyik legismertebb az 1851-es Londoni Világkiállítás  , amikor is az egyik Herendi minta olyannyira megtetszett Viktória királynőnek, hogy egész készletet rendelt számára. És mind a mai napig az ő tiszteletére ezt a mintát Viktória mintának nevezzük, és természetes, hogy amikor egy manufaktúra átfogó történetét bemutató kiállítást szervezünk  pl. itt Szombathelyen, akkor a Viktória mintánkat is örömmel hozzuk. “  

A kiállítás másik részében egy étkészlet tekinthető meg. Nem csak a Viktória-minta, de a Royal Garden minta is megjelenik, mely egy olyan szetten tűnt fel, amit Magyarország adományozott Vilmos herceg és Katalin hercegné eljegyzésére, hivatalos nászajándékként. A minták fejlődése, változása látható az itt kiállított darabokon. A tárlat május végéig látogatható.