A bíróságon külön erre a célra kialakított szobában fogadják a közvetítést kérő, perben álló feleket. Az oldott légkör ugyanis segíti a konfliktus feltárását és a megegyezést. Az eljárást családjogi ügyekben a bíró is elrendelheti,de a közvetítésben való részvétel minden esetben önkéntes.
Bazsóné Görög Anikó bírósági közvetítői koordinátor, elnök, Szombathelyi Járásbíróság
Elsősorban a családjogi perekben szokták ezt igénybe venni, vannak birtokviták, szomszédok közötti jogviták, amikben szintén eredményes lehet. Gazdasági ügyekben, munkaüggyel kapcsolatos ügyekben szintén.
A bírósági közvetítés ingyenes, és az esetek túlnyomó többségében megállapodással zárul - ilyenkor a felek a perben illetékkedvezményben is részesülnek. Mégis kevesen igénylik az eljárást, amelyre 5 éve van lehetősége a vitában álló feleknek. Vas megyében 5 bírósági közvetítő dolgozik - rendszeres képzéseken vesznek részt, ahol kommunikációs szakemberek, pszichológusok készítik fel őket, hogyan segítsék a bizalom és a párbeszéd kialakítását egy megromlott kapcsolatban.
Kustos Anna Zsófia bírósági titkár
Úgy kell hozzáállni a bírósági közvetítőnek a felekhez, hogy ezt a problémát, ezt a feszültséget is tudja kezelni és mederben tartani, és egy külsős harmadik, az ő konfliktusukban teljesen semleges félként tudjon nekik segíteni.
A bírósági közvetítés különösen eredményes gyermekelhelyezési vitákban és kártérítési ügyekben. Az eljárás azonban akkor is hasznos, ha a végén nem születik megállapodás - a bírók tapasztalata szerint ugyanis azok, akik részt vettek a mediációban, később a perben könnyebben jutnak egyezségre. Bírósági közvetítőhöz bárki fordulhat, akinek ügye már folyamatban van a bíróságon. A közvetítők névjegyzéke és elérhetősége megtalálható a bíróság honlapján.
Hírek
Perek megoldása bírósági közvetítő segítségével
Bírósági közvetítő segítségével az esetek 70-80 százalékában megállapodnak a perben álló felek. Bár az eljárás ingyenes és elkerülhető vele a hosszú pereskedés, kevesen veszik igénybe - ez a tapasztalat Vas megyében.