“Szabadon szolgál a szellem,” “Stop oktatás-rombolás” a kockás inges, illetve kockás kokárdás demonstrálók ilyen feliratokkal is hangsúlyozták, hogy változást akarnak. Az oktatás és a gyermekek jövője érdekében szervezték a szerda esti megmozdulást.
Mitre-Károlyi Mária - elnök - Pedagógusok Szakszervezete Vas Megyei Szervezete
“Az oktatás az összeomlás szélén áll, nem fogják tudni tanítani a gyerekeket, nincs pedagógus, nyugdíjasok tanítanak, harmad-, negyedéves főiskolai hallgatók, és rengeteg olyan megoldásra váró probléma van, amit majd a kollégák elmondanak, az óvodai területről, az általános iskolai területről.”
Több szónok szólt a problémákról. Az első egy nyugdíjas óvónő, akit visszahívtak dolgozni - ő a szakemberhiányról beszélt.
Tomposné Sümegi Andrea - óvónő
“Legaggasztóbb probléma az óvodapedagógus hiány, tudjátok, és a felmérések is mutatják, hogy alig van olyan intézmény, ahol teljes személyi feltételt tudnak biztosítani a nevelési intézmények vezetői.”
A sort egy általános iskolai tanár folytatta.
Varga Tamás - tanár
“Egymást érik a vadsztrájkok, szolidaritási megmozdulások, az iskolák sorra állnak le rövidebb-hosszabb időre, a pedagógusok már az állampolgári engedetlenséget is vállalják, csak hogy demonstrálják, ami az oktatásban folyik, az nem mehet tovább!”
Nagyon komoly válságban van a magyar közoktatás: a következő öt évben 22 ezer fővel kevesebben dolgoznak majd ezen a területen, mint amennyi szükséges lenne. A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint ez veszélyezteti a működést, a gyermekmegőrzés szintjére süllyeszti le a közoktatást.
Totyik Tamás - alelnök - Pedagógusok Szakszervezete
“Két irányba kell lépni, az egyik az, hogy a béreket a diplomás átlagkeresetek 90 százalékára fel kellene hozni, ez legalább egy 60-70 százalékos béremelést takar, és ezt meg kell lépni, mert elszívja a pályáról a fiatalokat, ma a pályakezdő fiatalok már romániába járnak át dolgozni, 30 százalékkal alacsonyabb a munkaterhük, és nettó 150 euróval magasabb a fizetésük.”
Jelenleg a diplomás átlagkereset hatvan százalékát kapja egy kezdő pedagógus. A munkaterheket is csökkenteni szeretnék, a felmérések szerint most mintegy heti 58 órát kell dolgozniuk a tanároknak.
Totyik Tamás - alelnök - Pedagógusok Szakszervezete
“Annyit sikerült egyeztetni az Európai Bizottsággal, hogy pedagógus béremelésre megszavazott 30 százalékot, amelyet a kormány erre a célra fordíthat egy éven keresztül, és ezután pedig biztosítani kell ennek a forrását, és ebből még pluszban 20 százalékot hozzá kell tenni, tehát a béremelésnek a fedezete megvan.”
Várják a kormánydöntést. A következő nagy esemény március 16-án lesz, a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete erre a napra országos sztrájkot hirdet.
Hírek
Pedagógussztrájk a Fő téren
A működőképessége határán mozog a magyar közoktatás - a pedagógusok változtatni szeretnének ezen. “Kiállás az oktatás és a gyermekek jövője érdekében” - ezzel az elnevezéssel demonstráltak Szombathely városközpontjában szerda este. Az eseményen több mint kétszázötvenen vettek részt, többségében pedagógusok.