“Ünnep itt az aratás kezdete…”
Egy korabeli filmhíradó részletével kezdődött az ötvenes évek írásos és fényképes dokumentumait bemutató, Tisztító szenvedéllyel című kiállítás a Puskás Galériában. A szervezők így illusztrálták a jelen lévő tizenéveseknek a korabeli média által közvetített, elvárt közhangulatot. A megnyitón elhangzott: a mostani generációnak már történelem, ami hatvan évvel ezelőtt zajlott Magyarországon, így meg kell találni hozzájuk a hangot.
Katona Attila - egyetemi docens
“Nyilván egy ilyen kamarakiállítás azt a lehetőséget biztosítja számukra, hogy a korabeli jelrendszer itt hagyásával saját maguk is értelmezzék ezt. Tehát a képeslapokat végignézve mégis csak egy 50-es évekbeli Szombathely képe, összképe bontakozik ki. Vagy a korabeli helyi újságokba beleolvasva megismerik ezeknek az újságoknak a nyelvét.”
A tárlatra helyi gyűjtők biztosították az írott és fényképes anyagot. A kordokumentumok megőrzése egykor nem kis kockázattal járt, ezért a civil lakosság köréből kevés rendszerellenes irat és fotó maradhatott fenn. Ezek többségéhez az elmúlt huszonöt évben jutottak hozzá a lelkes lokálpatrióták, de van, ami korábban, családtagoktól került a birtokukba. Különleges darabok is szerepelnek a kiállításon.
Spiegler Tibor - gyűjtő
“Helyi napilapokat elsősorban, de hoztam budapesti központi lapokat is, például a Művelt Népnek az 56-os számaiból pár darabot, ami elég ritkaságnak számít. Elsősorban azért gondoltam eredeti sajtótermékeket bemutatni, hogy ezek a fiatalok, akik megnézik, képet kapjanak arról a közegről, arról a miliőről.”
Néhány tárlóban fényképes és rajzos képeslapok kaptak helyet.
Pittmann Ildikó - gyűjtő
“Nagyon kevés képeslap volt az ötvenes években, azok a kicsi fekete lapok. Húsz fillérért lehetett helybe küldeni, negyven fillérért vidékre.”
A középiskolások a kiállítás témáját az elkövetkező napok tanóráin dolgozzák fel. A dokumentumok december elsejéig tekinthetők meg a Puskás Galéria aulájában.