“Őrzők.” - Ez a nemzetközi vándorkiállítás a környezet- és természetvédelmet újszerű módon közelíti meg. A Magyar Természetvédők Szövetsége által szervezett tárlat képei szokatlanok, nem állatokat, növényeket ábrázolnak, hanem a témakörben legtöbbet segítő embereket.
Gyöngyössy Péter - elnök, Kerekerdő Alapítvány
“Van, aki egy falut próbál úgy működtetni, hogy fenntartható legyen, mások több tonna vasat hordanak le a magashegységek zugaiból, hogy megtisztítsanak egy nemzeti parton, más legeltető állatokat próbál megtartani, hogy fenntartsa a korábbi legelőket a Száva mentén, tehát nagyon sokféle ez a tevékenység.”
A nyolc tablóból csupán kettőn látható magyar ember, ők az ország túlső felén végzik munkájukat. A Kerekerdő Alapítvány a kiállítás helyszínén, az Arborétumban Vas megyei “őrzőket” mutatott be: egy biológust és egy pedagógust.
Balogh Lajos - botanikus, muzeológus, Savaria Múzeum
“A szűkebb pátriám élő környezete, annak vizsgálata mindig szívügyem volt, így aztán kisebb-nagyobb kincsestárát tudom időről időre felfedezni annak a tarka környzeetnek, amely még egy ilyen megyeszékhelynyi méretű város környezetáben is megbúvik: erre szép példa például a Potyondi-mocsár.”
A vasi kezdeményezések sikereiről és kudarcairól, ezek okairól hallhattak érdekességeket az érdeklődők: az előadók ilyen szempontból sokat tapasztalt emberek. Családi indíttatás is szerepet játszott a pályaválasztásukban.
Szinetár Csaba - zoológus, főiskolai tanár, NYME SEK Állattani Tanszék
“Biológiatanár édesapám mellett felnőve gyakorlatilag részese lehettem annak, hogy milyen megvédeni egy erdőt a Rába völgyében, védetté tenni egy területet, avagy ha valamilyen problémát tapassztal egy erdőjáró ember, egy biológiatanár, akkor kikhez kell fordulni és mit kell tenni.”
A közönség javaslatokat kapott arra is, hogyan lehet bármelyikünk hatékony amatőr természetvédő. A kiállítás most Őriszentpéterre utazik tovább, Vas megyében ez az utolsó állomása a képeknek.