A traumatológia és az ortopédia is mozgásszervi problémák, betegségek megoldásával foglalkozik. Mindkettő az orvoslás dinamikusan fejlődő szakterülete, egyre korszerűbb eszközökkel, műtéti eljárásokkal.
Biró Csaba – osztályvezető főorvos, Baleseti Sebészeti Osztály, Markusovszky Kórház
"A két társaság közös kongresszusa kétévente van, ezeket eddig egyetemi centrumokban rendezték, és ez nagy elismerés és megtiszteltetés, hogy minket kértek fel a kongresszus szervezésére."
Az idei kongresszus egyik kiemelt témája az artroszkópia, vagyis a ízületi tükrözéses műtéti módszer volt.
Detre Zoltán – elnök, Magyar Traumatológus Társaság
"A szakma újdonságait, implantátumokat, rögzítőeszközöket, a technikai fejlődést kívánja a társaság tagjai felé továbbítani, részben a nyugaton látott módszereket, részben a magunk által fejlesztett eszközöket."
A protetika, azaz a térd- és csípőízületi műtéti eljárások fejlődnek leggyorsabban. A szombathelyi ortopédián évente 400 ilyen beavatkozást végeznek. Jó hír, hogy a várólista és a rehabilitációs idő is egyre csökken.
de Jonge Tamás – osztályvezető főorvos, Ortopédiai Sebészeti Osztály, Markusovszky Kórház
"Jelenleg tervben van, hogy ezt továbbfejlesztjük, jövőképünk egy olyan műtéti eljárás, amely után 2-3 nappal segédeszköz nélkül is járóképesek a betegek."
A megnyitó ünnepségen Nagy Lajos, a Markusovszky Kórház igazgatója elmondta: mindig a beteg a legfontosabb, és a hatékony gyógyítás érdekében fontos a rendszeres továbbképzés. Átadták a két szakma legnagyobb díjait: a Dollinger-emlékérmet Tóth Kálmán, a Lumnitzer-emlékérmet Szita János vehette át.
Szita János - traumatológus
"Szakterületem a baleseti sebészeten belül a medence- és csipőtörések ellátása, kutatása, klinikai alkalmazása volt."
A magyar traumatológusok és ortopéd szakorvosok külföldön is keresettek, nagy az elvándorlás, főleg a fiatalok körében. A két szakma egyik legfőbb feladata ennek mérséklése, megállítása.