Igazgatói tájékoztatóval indult a reggel a Bolyai-iskolában hétfőn.
“8 óra 00-kor indul az érettségi dolgozatra szánt idő, ezt írjuk is fel a táblára!”
A felügyelő tanárok megbeszélték a délelőtt rendjét, majd felbontották a feladatlapokat tartalmazó csomagot. A terem- és padbeosztás ilyenkor szigorú rend szerint zajlik. A fiataloknál semmilyen segédeszköz nem lehet, a mobiltelefonjaikat is le kell adniuk, helyesírási szótárra viszont szükségük lehet, erről az iskola gondoskodott.
Papp Tibor - igazgató, Bolyai-iskola
“Középszinten magyar nyelv és irodalomból 97-en tesznek most érettségi vizsgát. Az érettségi vizsga menete nagyjából úgy zajlik, mint az eddigi években, úgyhogy kellően izguló diákok így az első napon. Elkezdték ugye az érettségi dolgozatok írását, jelen pillanatban hat tanteremben.”
A vizsgára négy órájuk volt az érettségizőknek. Az első hatvan percben szövegértési feladatot kellett megoldaniuk: Moravcsik Gyula az ókori szövegek fennmaradásának körülményeit vizsgáló művével kapcsolatban kaptak kérdéseket. A fennmaradó 180 percet a szövegalkotásra szánhatták. Egy Tamási Áron-novellát elemezhettek, vagy összehasonlíthattak egy Vörösmarty- és egy Illyés Gyula-verset, esetleg érvelhettek Csoóri Sándor egy művének szövegrészlete alapján.
Király Áron - 12/B, Bolyai-iskola
“Szerintem igazából ez egy relatív könnyű érettségi volt. A szövegértés részében nem akadtak problémák. Tehát minden benne volt a szövegben, logikával ki lehetett találni az egészet. És én a műelemzést választottam.”
Neumüller Richárd - 12/C, Bolyai-iskola
“Én elolvastam az érvelést, az hát ugye a példák hozatala miatt nem volt olyan egyszerű szerintem, szóval én a műelemzést választottam.”
A tanári vélekedés szerint sem a feladattípusok, sem a témák nem voltak ismeretlenek a gyerekek számára.
Tóth Péter - magyartanár, Bolyai-iskola
“Szerencsés Gyurka története viszonylag rövid novella, és a gyerekek közül jó néhányan ezt választották, ahogy itt megkérdeztem. Mindenki felszabadult, mindenki mosolyog. Én remélem, hogy a végén valamennyien mosolyogni tudunk.”
Ugyancsak ma tartották az emelt szintű vizsgát magyarból a kijelölt iskolákban. Az érettségi kedden matematikával folytatódik, majd a történelem, az angol és a német nyelv következik.