"A búzatáblában azt látjuk, hogy viszonylag egy szép állománnyal találkozunk, ami azért ha közelebbről megnézzük, akkor a tél nyomai, meg a nagyon száraz, meleg márciusnak a nyomai láthatók."
Ezen, a Szombathely melletti, mintegy 2 hektáros búzaföldön a csapadékhiány látható következményeit mutatja a gazda: nem bokrosodott kellőképpen a gabona. Bár a szemek most szépek, akár rekordtermés is lehet. De ha nem lesz eső, a kalász nem beérik, hanem megsül. Májusban előfordult, hogy 3 nap alatt közel egyhavi mennyiség hullott.
Bukits Viktor gazdálkodó
A csapadék az utóbbi időben úgy segíti, hogy sehogy se segíti, mert hogyha jön, akkor nem akar megállni, ha meg megállt, akkor nem akar eleredni, akár hetekig és olyan elosztásban, mikor legjobban kellene, akkor nem jön, mikor meg nem kellene, akkor jön.
Szombathelyen az éves csapadékátlag 600 mm körül mozog, eddig alig haladta meg a 200 mm-t. A június különösen száraz.
Pétervári Tibor észlelő, Országos Meteorológiai Szolgálat
Itt az állomáson összesen 11 mm hullott, az is 3 csapadékból 10.53 nem számít ez jelentősnek júniusban. Itt a párolgások olyanok, hogy egy 10 mm eső az, ami lejut a növényzet gyökeréhez, az 1-3 mm-ek csak a felszínt frissítik. De azért várható, hogy a közeljövőben lesz csapadék.
A néphagyomány azt tartja, ha Medárd napján, június 8-án esik, akkor 40 napig tart az esőzés. Idén ezen a napon 13 órán át zavartalanul sütött a nap. A csapadékhiány az Őrségben a legnagyobb. Az ottani éves 800 mm-es átlagnak alig hatoda esett eddig.
Pusztavámi Márton megyei elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Tavaly november 11-e óta 130 mm csapadék volt a megye jelentős részén. Ez annyira kevés, hogy valószínű még a tavalyi 910 mm-ből táplálkozik az összes növény. De az biztos, hogy lényegesen kisebb terméssel számolhatunk az őszi kalászosok és a repce esetében.
A meteorológiai észlelő szerint az elmúlt 30 évben 40 órával nőtt a napfényes órák száma a megyében.