Második osztályosok tornáznak testnevelésórán a Nyitra utcai iskolában. Szerencsére megoldott számukra a mindennapos mozgás, de ez nem elég. Egy két évvel ezelőtti felmérés szerint a szombathelyi általános iskolás gyermekeknek mintegy 3,6 százalékát érinti az elhízás, de van egy még ennél is nagyobb probléma.
Szákovics-Varga Ildikó - iskolavédőnő
“Kisiskolásoknál, főleg második és negyedik osztályban jelentősen romlik a mozgásszervi elváltozás. Az ülő életmód fokozódása, az iskolapadban való ülés, illetve a kevesebb mozgás hívja életre. Olyan 5 százalék körüli az elváltozás a mozgásszervi mint gerinc-, mellkasdeformitás, lúdtalp, ilyesmi tartozik bele.”
Ez már nem a kötelező tanóra, hanem egy délutáni örömsport-foglalkozás az egyik szakgimnázium tornatermében, ahol ősz óta tartanak hasonlókat, mindennap más sportágban. A szakember is azt javasolja, hogy a szülők - ha tehetik - minél több lehetőséget biztosítsanak az iskolásoknak a mozgásra, de nem mindegy, hogy a gyermek valóban örömét leli-e benne. A téma fontosságát lelkes civilek is felismerték, akik szembemennek azzal a felfogással, hogy ha már űz egy sportágat a kis diák, legyen is belőle sportoló.
Horváth Krisztián - alapító, elnök, Örömsport SC
“A statisztika alapján 30-50 százalékunk azt gondolja, hogy élsportoló lesz a gyermekünkből, ami igazából csak 2 százalék. Nekünk az a fontos, hogy a gyermekeket a tiszteletre és az egészségre neveljük, és hogyha mást nem nyerünk, de egy 12-13 évesen egyenes gerinccel, egy jó kiállású, egy önbizalommal áll ott a gyermek akár egy iskolaválasztás, vagy akár az első szerelem előtt, akkor mi már nyertünk.”
Ezeken a sportfoglalkozásokon a játéké a főszerep, a szervezők nem versenyeztetik a kisiskolásokat. Úgy vélik, így tudnak kedvet csinálni hosszú távra a mozgáshoz, amellyel talán a korosztályukat érintő rossz mutatók is javulhatnak idővel.