A nap 24 órájában ingyenesen hívható Lelki Elsősegély Szolgálat 116-123-as telefonszáma. Nagy százalékban krízishelyzetben lévő emberek fordulnak az ügyelőkhöz segítségért, akik konkrét tanácsot ugyan nem adhatnak, de meghallgatják a telefonáló problémáját, és igyekeznek közösen megtalálni a kiutat. A hívások száma egyre nő, kamaszoktól az idősekig jellemzően minden korosztályból érkezik segélykiáltás.
Péter Beáta - dunántúli régióvezető, szakmai vezető, Zalaegreszegi Lelki Elsősegély Telefonszolgálat
"A fiatalok száma emelkedik, a kamaszok egyre gyakrabban jelennek meg a hívóink között, egyre gyakoribb a bántalmazás, korosztályokon belül fordul elő és sajnos családon belül, felnőttől elszenvedett bántalmazás is egyre gyakoribb."
A hívónak már az is nagy segítség, hogy valakinek elmondhatja a gondjait, és ő meghallgatja azt. Az ügyelők önkéntes munkában, a szabadidejükben fogadják a hívásokat. Szombathelyen harmadannyian vannak, mint kellene, ezért most jelentkezőket toboroznak. Az önkénteseknek előbb egy tréningen kell részt venniük, ami főként önismeretről szól.
Szabó Katalin - vezető, Szombathelyi Lelki Elsősegély Telefonszolgálat
"Följöhetnek olyan problémák, amivel a jelentkező nem tudott még megküzdeni. Ettől ő nem rossz ember, de még fel kell dolgoznia, mert a telefon mellett sérülhet is, ezért fontos az önismeret. Ezt átbeszélgetjük, és aki úgy gondolja, hogy menjünk tovább, egy speciális tréning következik, ami vizsgával zárul. Hospitálnak a leendő ügyelők, és amikor már úgy érzi, odaül a telefon mellé."
Kata 34 éve dolgozik a szombathelyi szolgálatnál. Azt mondja, nem könnyű, de nagyon szép terület a segítés. Ennek a munkának extra hozadéka is van az ügyelők számára a személyiségfejlődés és a problémamegoldó képesség terén.
Szabó Katalin - vezető, Szombathelyi Lelki Elsősegély Telefonszolgálat
"Ennek az egésznek a bónusza, hogy fantasztikus fejlődési úton megyünk át. Megerősödünk mind problémamegoldás, mind mentális szempontból, olyan személyiségfejlődés a bónusza, illetve a csapathoz tartozás. Jó egy csapathoz tartozni, ahol mindenkinek láthatatlan bélyeg van a homlokán, hogy én segítő vagyok a háttérben."
Az önkéntes ügyelők is kapnak segítséget szupervizortól, ha arra van szükség. Az ELTE Savaria Egyetemi Központtal kötött megállapodás értelmében pedig hamarosan egy művészetterápiás csoportot indítanak nekik. Az önkéntesek jelentkezését a képernyőn látható elérhetőségeken várják.