Hírek

Októberben érik a szelídgesztenye

2018. október 19., 19:49

Hazánkban a legnagyobb mennyiségben az ország nyugati, határ menti vidékein terem. A Kőszegi-hegységben őshonos gyümölcsöt rendszeresen tizedeli a kéregrák. A városban található egy-egy gesztenyefa védettebb, hiszen nem éri el a fertőzés.

Októberben érik a szelídgesztenye

Ezeket a fákat is megtámadta az a baktérium, amely a kéregrák okozója - az életerős gesztenyék azonban legyőzték a kórt. A járvány jellemzője, hogy erősen hámlik a fa kérge. Ezt (04:40-től, 06:10-nél még jobban látszik) mutatja Kern István, aki egy hektárnyi gesztenyésen gazdálkodik a Kőszegi-hegység lábánál. Nem elégedett a terméssel.

Kern István - őstermelő
“Az augusztus az nagyon forró volt, és nem volt csapadék, illetve szeptemberben sem volt kedvező az időjárás, így a termés sem lett annyira kedvező, ez a termés szemcsenagyságában is megmutatkozik, közpes nagyságú, még a nagyobb fáknak sem volt igazán megfelelő a termése.”

Ez a 250 éves fa megúszta a fertőzést, fitalabb társai azonban nem: látszanak a betegség nyomai a törzseken. A kéregrák évek óta nem terjed, ám nem is csökken a fertőzés által érintett egyedszám. Hatékony védekezés egyelőre nincs.

Eredics András - növényvédelmi szakmérnök
“A gesztenyék kéregrákja, kéregelhalása Szombathely és Kőszeg környékén ugyanúgy megtalálható, és elterjedt betegség, a gesztenyefákat itt is sújtja, és ebből következően a gesztenyeállomány, főleg az ültetvényszerű állomény, fokozottan veszélyeztetettek, nyilván a kertekben lévő, egy-egy gesztenyefaák sok tekintetben védettebbek.”

A kedvelt csemegét nyersen 600 és ezer forintos kilós áron lehet megvásárolni, a sült gesztenye ára ennek a háromszorosa. (09:02) A szárazság miatt most kicsit több a kukacos gyümölcs is, mint tavaly, de kilónként alig néhány szem hordozza a szelídgesztenye gubacsdarázs utódait. (08:16) A szárazság miatt nagyon erősek, szúrósak is a tüskék: kesztyűvel, bottal készüljön, aki az őshonos gesztenyésekben szeretné gyűjteni a még gubás szemeket.