Hírek

Október 23. városi ünnepség

2023. október 24., 16:00

A Jáki úti temetőben Welther Károly sírjának megkoszorúzásával, az 56-osok terén megemlékezéssel, majd ünnepi közgyűléssel tisztelegtek október 23-án Szombathelyen az 1956-os forradalom és szabadságharc 67., és az önkormányzat megalakulásának 33. évfordulóján.

Október 23. városi ünnepség

Welther Károly 56-os mártír sírjánál vette kezdetét a városi ünnepségsorozat. A nagy műveltségű ügyvéd javaslatára állították fel 1956. október 23-án a Szombathelyi Értelmiségi Bizottságot, október 28-án a Vas Megyei Forradalmi Bizottság elnökévé választották.

"A megye forradalmi vezetőjeként betartotta és betartatta a törvényeket. Jórészt neki köszönhető, hogy november 4-ig sem Szombathelyen, sem a megyében nem történt vérontás."

November 4-én letartóztatták, elhurcolták, bebörtönözték. Kihallgatásai során senkire sem tett terhelő vallomást. Szabadulása után a hatóságok folyamatosan zaklatták. Nem vállalta a besúgó szerepét, az öngyilkosságot választotta: 1957. február 28-án tehervonat elé vetette magát a szombathelyi vasútállomáson. Sírján koszorút, virágot, mécsest helyeztek el a Welther család tagjai, a városi önkormányzat és a kormányhivatal vezetői.

Az 56-osok terén, a nemzetőrök emlékfalánál folytatódott az ünnepség. Németh Judit színművész Jankovics Ferenc: Idei hó című versét szavalta, Bujtás Ervin a Gyerekdal című Cseh Tamás-Bereményi Géza-szerzeményt adta elő. Ünnepi beszédében Katona Attila adott áttekintést '56 eseményeiről, nemzetközi és hazai megítéléséről, következményeiről. Mint mondta, október 23. üzenete az, hogy minden stabilnak látszó emberi alkotás képes összeomlani egy pillanat alatt.

Katona Attila - történész

"Ami akkor és ott történt, azzal a csudatettel, több mint fél évszázadra ismét lemosták a nemzetről a gyalázatot, alapjaiban írták át a magyarság imázsát. Ha akarunk róla tudni, ha nem. 1956 a magyar munkásság, a magyar munkásosztály legnagyobb történténelmi tette volt. Még akkor is, ha más-más szempontból, de nagyon kellemetlen volt az utódok számára."

Az emlékezők fejet hajtottak a nemzetőrök emléktáblájánál. Önkormányzati, kormányhivatali vezetők, pártok, társadalmi szervezetek képviselői helyeztek el koszorút, mécseseket.

"Nyújts feléje védő kart."

A megemlékezés ünnepi közgyűléssel folytatódott a Városháza nagytermében. Balogh János, Mari Dorottya és Szabó Róbert Endre, a Weöres Sándor Színház művészei korabeli újságcikkekből, rádióbeszédekből állítottak össze emlékműsort.

"Hidegen fújnak a szelek. Új vezetést akarunk, Nagy Imrében bizalmunk! Hidegen fújnak a szelek, azok nem jót jelentenek."

Nemény András polgármester ünnepi beszédében megemlékezett az önkormányzat megalakulásának 33. évfordulójáról. Mint mondta, Szombathely szeretete a közös pont, ami a ciklusokat és a mindenkori városvezetőket összeköti.

Nemény András - polgármester

"Az önkormányzatiság egy hatalmas lehetőség. Lehetőség arra, hogy szabad akarattal tegyünk a minket felhatalmazó, ránk bízott közösség érdekében. 1956-ban ezért a szabadságért küzdöttek, a rendszerváltáskor pedig ennek a szabadságnak az alapjait teremtették meg. A mi feladatunk ezzel a szabadsággal jól élni, és megőrizni az utódainknak, hogy majd nekik is legyen lehetőségük valódi döntéseket hozni."

Kívül hagyva a pártpolitikát, az összefogás erejét hangsúlyozta. A júniusi önkormányzati választásra utalva elmondta, bárhogy is lesz, polgármesterként vagy szombathelyi polgárként a jövőben is a város fogja szolgálni.