Hírek

Nyári betegségek

2024. július 28., 09:08

Napszúrással, felfázással és a kánikula idején nem megfelelően használt légkondicionáló készülékek okozta megbetegedéssel keresik fel leginkább a betegek az orvosi rendelőket a napokban. A legtöbb bajt ugyanakkor a szakértők szerint meg lehet előzni kis elővigyázatossággal és odafigyeléssel.

Nyári betegségek

A szokatlanul visszafogott június után júliusra minden kétséget kizáróan beköszöntött a hamisítatlan nyár. A kevés csapadék és a rekkenő hőség kicsalogatja a vízpartra a hűsölni vágyókat, aki pedig a szabadságát későbbre időzíti az a munkahelyém próbálja átvészelni az év legforróbb napjait. Ám ilyenkor is könnyen megbetegedhetünk, a páciensek többsége tipikusan ilyenkor előforduló problémákkal keresi fel az orvosi rendelőket.

Prugberger László - háziorvos
- Szerteágazó tünetekkel jelentkeznek a páciensek, tekintettel itt a hála istennek megjelenő júliusi jó időre. Az egyik az a vízparton tartózkodóknak a betegségeivel jönnek. Tehát ilyen hugyúti fertőzés, a hideg víz illetve a nedves fürdőruha által okozott panaszokkal - ez az egyik része. A másik a meleg levegő, meleg idő által okozott tünetek enyhítésére alkalmazott módszereknek a használata miatt. 

A légkondicionáló berendezések használatánál fontos, hogy a kültéri hőmérséklethez képest csak 6-8 fokkal hűvösebbre állítsuk a készülékeket, különben komolyabb egészségügyi problémák is jelentkezhetnek. De nem csak az épületek hűtésénel, hanem gépkocsival közlekedve is érdemes betartani az orvosi javaslatokat.

Prugberger László - háziorvos
- Autóban nagyon fontos, hogy ne magunkra állítsuk a rostélyokat, hanem állítsuk inkább a szélvédőre, lábra. Kevésbé érinti a  mellkasi és a fej régiót, ezáltal kevésbé fog kialakulni a homloküreg, arcüreg-gyulladás, a szegycsont-bordaközi ízületeinek a gyulladása, ami nagyon kellemetlen tünetet tud okozni. Ezen felül a klasszikus hörghurut, légcsőhurut, tehát ezek a kórképek is sokkal kevésbé fognak kialakulni.

A szakemberek egybehangzó tanácsa, hogy ilyenkor is a vízalapú folyadékokat részesítsük előnyben, kerüljük az édeskés és szénsavas üdítőket, ugyanakkor étkezéssel pótoljuk azokat az ásványi sókat, amelyek izzadáskor elveszít a szervezetünk. Nagyon fontos, hogy 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk hosszabb ideig közvetlenül a napon. Az erős faktorú napvédő készítményeket és kalapokat pedig megelőző jelleggel árnyékban is célszerű használni.