A Fő téren, a Szentháromság-szobornál a Szózatot énekelték az emlékezők, majd fáklyát gyújtottak, és az evangélikus templomhoz vonultak, hogy fejet hajtsanak az ‘56-os forradalom és szabadságharc hősei és mártírjai előtt. A tisztelgők között volt a város polgármestere, Puskás Tivadar és Koczka Tibor alpolgármester is. A programot a Honderű Asztaltársaság szervezte.
Kukor Ferenc - történelemtanár
“A Honderű Asztalársaság egyik fontos célja, hogy megemlékezzen azokról a történelmi sorsfordító napokról, mint például november 4., az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének évfordulója. Hiszen ahogy lelkész úr is az emlékező beszédében lemondta, fontos, hogy ne csak emlékezzünk, hanem emlékeztessünk is.”
Gregersen-Labossa György evangélikus lelkész felidézte a szovjet megtorlást, és emlékeztetett arra, hogy hivatalos adatok szerint az események idején több mint 2500 magyar állampolgár vesztette életét.
Melega Miklós - levéltárigazgató
“November 4-én hajnalban arra riadtak fel a szombathelyiek, hogy - ahogy az ország többi városában is - végigdübörgtek a tankok Szombathely utcáin is. Többek között a Széll Kálmán utcán jöttek a tankok, és a nemzetőröknek a székháza előtt álltak meg, ahol gyilkos sorozatlövésekre került sor. Több mint tíz ember meg itt a szovjet katonák, akik az álmukból felriadó nemzetőröknek - akiknek fegyvere sem volt - esélyt sem adtak arra, hogy megadják esetleg magukat.”
Az evangélikus temlon előterében egy tábla őrzi az ‘56-os szombathelyi áldozatok egy részének nevét, az emlékezők mécseseket helyeztek el itt. A program a kápolnában folytatódott, ahol levetítették a Szombathelyi Televíziónak a Szombathelyiek 1956-ban című filmjét, majd Melega Miklós beszélt a forradalom és szabadságharc helyi eseményeiről a fennmaradt dokumentumok tükrében.
Hírek
November 4-ei megemlékezések
Az 1956-os forradalom és szabadságharc leveréséről Szombathelyen is megemlékeztek november 4-én. Az evangélikus templomban tartott főhajtást filmvetítés és beszélgetés követte.