A szombathelyi hotelekben mégis arról panaszkodnak, hogy visszaesett az üdülési csekkel érkezők száma. Van, ahol a magyar vendégek 70 %-a ilyen utalvánnyal fizet.
Vas megyében csak idén 904 millió forint értékben költöttek el üdülési csekket a magyarok - az üdülési alapítvány adatai szerint. Ez 3 %-kal több, mint tavaly ilyenkor.
Egyik a szombathelyi szállodában azt mondják, a gazdasági válság, és az üdülési csekk idei megadóztatása miatt kevesebben jönnek ilyen utalvánnyal.
Pass Erzsébet - recepcióvezető, Claudius Hotel
"Jelentős mértékben csökkent azoknak a vendégeknek a száma, akik üdülési csekkel érkeznek."
Akik pedig csekkel fizetnek, a szálláson kívül kevesebbet költenek a recepcióvezető tapasztalatai szerint. A Biszak-család Veszprémből érkezett Szombathelyre. Azt mondják, utalvány nélkül nem futná családi nyaralásra.
Biszakné Tirpák Eszter
"Akkor ilyen szintű szállodába biztos nem jutnánk el, illetve nem egy hetet, csak pár napot tudnánk tartózkodni, és önellátóak lennénk. Így most mód van a pihenésre. Ez kedvező számunkra."
Vas megyében idén 12 %-kal több csekket vásároltak a munkáltatók, mint tavaly. 462 millió forint értékben. Több cégnél és a közhivataloknál a cafetériának ezzel a formájával egészítik ki a béreket. A szombathelyi önkormányzat most majdnem a dupláját költötte üdülési csekkre, mint az előző évben. A főjegyző szerint azért, mert eddig helyi rendelet szabályozta az összegét, most viszont központi jogszabály állapítja meg.
Dr. Kaczmarski János - címzetes főjegyző, Polgármesteri Hivatal
"Ezért a tavalyi 11 millióhoz képest most 15 körüli nettóban. Az a baj, hogy adóval terhelt, így 19 millióba kerül nekünk, amit ki kell gazdálkodni."
A jogszabály szerint a köztisztviselők alapilletményének 5 és 25-szöröse közötti lehet az üdülési csekk juttatás. A szombathelyi közgyűlés ezt a szorzót 9-ben állapította meg, ami - ahogy a főjegyző mondja - alacsonyabb az országos átlagnál.