Hírek

Népi kézműves mesterségek bemutatása

2021. január 28., 12:53

Tematikus honlapot indított decemberben a Nemzeti Művelődési Intézet, amely régi, már-már elfeledett népi kézműves mesterségeket mutat be. Az oktatóvideók alapján bárki megtanulhatja a csipkeverés, a mézeskalács-készítés, a gyöngyfűzés vagy épp a hímzés fortélyait alap, közép és haladó szinten. Mivel a közösségi terek most zárva vannak, így próbálják népszerűsíteni hagyományos értékeinket. Akár iskolák is hasznosíthatják ezeket a tartalmakat, például új szakkörök indításakor.

 

Népi kézműves mesterségek bemutatása

Kartonlap, párna, cérna, olló, gombostű - ezek az eszközök szükségesek a csipkeveréshez. Az ősi magyar mesterség több tájegységen is meghonosodott, az idők során jellegzetes minták, technikák alakultak ki.

"A fonáshoz két pár verőkét használunk, és egy gombostűre helyezzük a párokat. A fonás két alapmozdulatból áll."

Az oktatófilm bemutatja, hogyan készülnek a szebbnél szebb díszítések. A Nemzeti Művelődési Intézet célja, hogy felkutassa a régi mestereket, életben tartsa és továbbadja a kiveszőben lévő, ősi szakmai tudást az érdeklődő közönségnek.

"Négy kismesterség 120 oktatófilmje készült el: mézeskalács, hímzés, csipkeverés, gyöngyfűzés témakörben."

Az aszakkor.hu honlap nemrég indult el, folyamatosan készülnek az oktatófilmek. Eddig négy mesterségről forgattak videót.

"10 db kezdő, 10 középhaladó és 10 darab haladó szintű film mézeskalács-oktatásból a gyúrástól a díszítésig."

Népi iparművészek egyszerű nyelvezettel, bárki számára érthető módon fogalmazzák meg a tudnivalókat, segítenek eligazodni az ősi mesterségek világában - kárpát-medencei kitekintéssel.

Lovass Tibor - oktató, kommunikációs tanácsadó, Nemzeti Művelődési Intézet
"Folytatjuk tovább, most a kosárfonás mesterségét kezdtük el rögzíteni. Amikor az első három részt felvettük, magam is rádöbbentem, hogy ebből emberek éltek valamikor Magyarországon, sőt, most is élnek, de kivész a mesterség."

A filmek olyan tudásanyagot rögzítenek, ami dédanyáink idejében még mindennapos volt, de ma már ritkaságnak számít. (beszélgetős képek) A honlap egyéves előkészítő munka után indult el. Ezzel olyan réteget is elérhetnek, aki nem szívesen megy közösségi terekbe, otthonosabban mozog online felületen. Az érdeklődő arra is rákereshet, hogy a lakóhelye környékén hol található olyan közösség, ahol ezt a tevékenységet gyakorolhatja.

Éles Krisztina - igazgató, Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatósága
"Minden megyének van egyedisége, valamiben különleges. Vas megyében például a magyaszombatfai fazekasság a szellemi örökség listára is felkerült, nyilván ezeket domborítjuk ki. De megkeressük azokat a népművészeket is, akik a legkisebb közösségekben alkotnak és csodát hoznak létre."

A jövőben azt tervezik, hogy az országban működő AGORA kulturális központok maguk is elkészíthetik a látókörükben lévő mesterségeket bemutató kisfilmjeiket, ehhez az intézet biztosít technikai eszközöket.