A boldog békeidőknek egy csapásra véget vetett az első világháború, az azt lezáró békeszerződések pedig a nemzet legnagyobb tragédiáját idézték elő: a Magyar Királyság darabjaira hullott. Korabeli fényképekkel, térképekkel, kiadványokkal mutatja be Trianon következményeit a Vas Megyei Levéltárban márciusban megnyitott kiállítás.
Melega Miklós - igazgató, MNL Vas Megyei Levéltára
"Amilyen egyedül állok most a kiállítótérben, annyira magára hagyatott volt Magyarország is, amikor 1920-ban a győztes hatalmak a trianoni békének nevezett diktátum, tulajdonképpen ultimátum aláírására kényszerítették Magyarországot. Ez a diktátum a történelmi Magyarország halálos ítéleteként értelmezhető, ha pedig az emberek, a magyar nemzet oldaláról nézzük, akkor életfogytig tartó szabadságvesztésként értelmezhető az, hogy magyar nemzettársainkat kisebbségi jogfosztott létbe kényszerítették."
A tárlat bemutatja Vas megye etnikai viszonyait, a gazdasági károkat, az elvesztett kulturális kincseket és épített örökségeket, valamint a hűség falvait. A kiállítás egyelőre nem látogatható, az azt bemutató kisfilm a Vasi Múzeumbarát Egylet Youtube-csatornáján tekinthető meg.
A Nemzeti Összetartozás Napján a 83-as gyalogezred Szent István-parkban álló emlékművénél tartottak megemlékezést az AGORA szervezésében. Az oroszlános katonaszobrot, Merkly Ferenc alkotását 1931-ban adták át a városnak, rajta emléktábla őrzi az ezred csatáinak helyszíneit. Ünnepi emlékbeszédében Horváth Soma úgy fogalmazott, egy tollvonás soha be nem gyógyuló sebeket okozott a magyarságnak. A gyász máig bennünk van, és nem szabad hagyni, hogy az ötödik stádiumba, az elfogadás fázisába érkezzünk.
Horváth Soma - alpolgármester
"Ma azért vagyunk itt, hogy emlékezzünk. De mi még a dolgunk? Mit tehetünk, és mi a kötelességünk? Ne felejtsünk, ne hazudjunk! Fontos, hogy ne csak ezen a napon, hanem mindig nevezzük nevén a dolgokat, de a legfontosabb, hogy mindig segítsünk magyar testvéreinknek, és mindig mutassunk példát."
Az alpolgármester utalt a decemberi horvátországi földrengésre, amikor Szombathely példát mutatott összefogásból, és segítő kezet nyújtott sziszeki magyar-horvát honfitársainknak.
Horváth Soma - alpolgármester
"Mi magyarok egy erős nemzet vagyunk, közös múlttal, jelennel, és tekintsünk bizakodva, a nemzeti összetartozásba vetett hitünkkel a jövő felé."
Az Ungaresca Táncegyüttes tagjai györgyfalvi táncokat mutattak be, majd koszorúzás következett. A Vas Megyei Kormányhivatal, a Vas Megyei Közgyűlés, a szombathelyi önkormányzat, a Fidesz-KDNP, az Éljen Szombathely! frakció, a rendvédelmi szervek és a hagyományőrző egyesületek képviselői hajtottak fejet, és helyezték el az emlékezés virágait, mécseseit az emlékműnél.
Hírek
Nemzeti Összetartozás Napja
101 évvel ezelőtt, 1920. június 4-én írták alá a trianoni békediktátumot. Magyarország elvesztette területének kétharmadát, lakosságának több mint fele a határokon kívülre, kisebbségi létbe szorult. Június 4. 2010 óta a Nemzeti Összetartozás Napja. Ez alkalomból megemlékezést tartottak ma délelőtt a 83-as gyalogezred emlékművénél a Szent István-parkban.