Márciusban kezdődtek tárgyalások a 47 érintett, 25 ezer fő fölötti lélekszámú várossal a kormányzati kompenzációról. Májusra várták a kormánydöntést arról, melyik település mennyi pénzre számíthat. Tegnap késő délután a kormány közzétette a listát: 27 város kap általános működési támogatást 21 milliárd forint értékben, további öt település pedig 1,8 milliárd forint fejlesztési forrásnak örülhet. Debrecen járt a legjobban, 2,9 milliárd forinttal. Szombathely egy fillért sem kap. Ez óriási csalódás, fogalmazott Nemény András.
Nemény András - polgármester
"Óriási veszteség és fájdalom Szombathelynek, hogy különböztetnek köztünk és más városokban élők között, hiszen nem csak a városvezetések közt különböztetnek, és nem csak mi nem kapunk pénzt és lehetőséget, hanem leginkább az itt élő emberek. Ez fáj."
A döntést a méltányosság és arányosság elve alapján hozták meg, figyelembe véve a városok adóerőképességét, mondta a tegnapi kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter. A listán kormánypárti és ellenzéki városok is szerepelnek. Szombathelyhez hasonlóan Budapest sem számíthat támogatásra, ahogy Székesfehérvár, Győr és Veszprém sem, bár utóbbiak tavaly decemberben más fideszes városokkal együtt 1,4 milliárd forint szabadon felhasználható forrást kaptak. A polgármester elmondta, újra kell tervezni a költségvetést, amit részben már megtettek, hiszen volt forgatókönyv arra az esetre, ha nem jön pénz. Kijelentette: biztosítják a város működőképességét, ha nem is a korábbi színvonalon. Lesznek rendezvények, és az útfelújítási alapba is beleteszik, amit csak tudnak.
Nemény András - polgármester
"Sok területen racionalizálnunk kell, a menetrenden például biztosan változtatni fogunk, a cégeinknél is sokkal szigorúbb működést írtunk elő, és ez még inkább így lesz a következő időszakban. Tehát egyrészt fogunk egy spórolós csomagot saját magunkon még inkább tenni, nyilván ennek van egy határa, másrészt egy komoly fejlesztési csomagot teszünk az asztalra, amely azoknak az iparterületeknek az értékesítése, ami a söptei fejlesztés kapcsán most megnyíltak mint lehetőség, és munkahelyeket tudnak hozni a későbbiekben, tehát előremenekülünk, mondhatom így."
A költségvetést várhatóan júniusban, a már megszokott veszélyhelyzeti rend szerint módosítják: a polgármester egy személyben dönt a képviselőkkel történt egyeztetés után.
Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője írásban válaszolt kérdéseinkre a kompenzációs döntésről. Mint írja: Szombathely az elmúlt 10 évben a legtehetősebb magyar városok közé került. Az iparűzési adó felezése azt jelentette, hogy másfél milliárd forint a helyi vállalkozások zsebében maradt, azt a kormány nem vonta el. Szombathely nem kapott kompenzációt, mert a kormány megítélése szerint működésre, alapfeladatai ellátására elegendő a bevétele. Hende Csaba hozzátette, lépéseket tesznek azért, hogy a hazai és uniós forrásokból minél többet kapjon Szombathely, e tekintetben optimista.
Ungár Péter, az LMP képviselője Facebook-posztjában úgy fogalmazott, egyértelművé vált, hogy a Fidesz és a kormány lemondott Szombathelyről, a döntés politikai bosszúhadjáratként értelmezhető, Hende Csabát pedig az ország legrosszabb lobbistájának nevezte. Azt ígérte, visszaszerzik ezt a pénzt, mert a szombathelyieket nem lehet meglopni.
Az Éljen Szombathely! közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz, ebben azt írják, a kormány megnyomorította Szombathelyt, és hazudott, hiszen fejlesztésekre sem adott pénzt. Szégyenletes és tragikus, hogy a város vezetése válságmenedzselésre degradálódik.
Hírek
Nem jön kompenzáció
Szombathely nem részesül abból a 23 milliárd forintból, amit a kormányzat oszt szét a lefelezett iparűzési adó és a járvány miatti elvonások kompenzációjaként 32 település között. A város 2,8 milliárd forint működési támogatást kért a korábbi egyeztetésen, hogy kötelező feladatait elláthassa, a kedvezményezettek tegnap késő délután közzétett listáján azonban Szombathely nem szerepel.