“A mogyoróféléket, a pázsitfűféléket, parlagfüvet említeném, és a fák közül a nyír, éger pollenje.”
Ezek a leggyakoribb allergének. A kutyák 40 százaléka allergiás. Gyécsek Nikoletta az állatkórház specialistája - szerinte a gazdik időben felismerik a jellegzetes tüneteket, és orvoshoz viszik a kínlódó kisállatot.
Gyécsek Nikoletta - állatorvos, Szombathelyi Állatkórház
“A vakarózós betegek 80 százaléka augusztus-szeptember környékén jön el az állatorvoshoz, inhalációs allergénekről van itt szó, ezért ezek a kutyák az emberrel ellentétben nem tüsszögnek, hanem vakaróznak, nyalják a lábukat, esetleg könnyezik a szem, rágcsálnak, hemperegnek.”
Most a parlagfű szezonja kezdődik - hetente közel tucatnyian érkeznek most allergiás tünetekkel. A leginkább érintettek a kisállatok közül a kutyák, közülük is a túltenyésztett fajták veszélyeztetettek: a németjuhász mellett a magyar vizsla, a staffordshire terrier, valamint általában a rövid szőrű kutyák. A fülgyulladás, váladékozás a kis testű, fehér kutyákra jellemző - ennek gyakori oka a genetikailag örökölt allergia. Kevésbé gyakori - de erős tüneteket okozhat - a bolhaallergia, de táplálékra is lehetnek allergiásak az állatok.
Varjú Gábor - állatorvos, Szombathelyi Állatkórház
“Vannak szezonális allergiák, jellemző időszak a nyár, ezt elsősorban pollenek okozzák, például augusztusban ugye egy parlagfűszezon, ez náluk is tetten érhető, ilyenkor sokkal több kutyus jön; és van az aszezonális, az elsősorban a benti allergének, atkapor, gombaspórák és a másik nagy csoport az pedig az eleség.”
A vizsgálat egyszerű: először bőrkaparékot vesznek, és ha ez a vizsgálat megerősíti a gyanút, akkor vért vesznek, ebből állítják fel a diagnózist. Ezt követően kezdhetik meg a tüneti kezelést - ahogy az embereknél is.
Hírek
Nem csak az emberek, hanem az állatok is szenvednek az allergiától
Ezekben a hónapokban a parlagfű szezonja miatt nagyobb a forgalom az állatkórházban. A teszt egyszerű, érdemes elvégeztetni a vizsgálatot, ha allergiára gyanakszunk.