Hírek

Néhány szakmát akár képesítés nélkül is lehet gyakorolni a jövőben

2023. szeptember 27., 11:14

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium rendelettervezete szerint jó néhány szakmát akár képesítés nélkül is lehet gyakorolni a jövőben. Olyan mesterségek érintettek, mint például a szobafestő és -mázoló, a pék- és cukrász technikus, a villamosipari előkészítő villanyszerelő, erősáramú elektrotechnikus, bádogos, járműipari karbantartó. Nem lesz szüksége szakirányú végzettségre azoknak sem, akik biológiai terméket állítanak elő, villamos gépeket javítanak és telepítenek vagy villanyautók alkatrészeit cserélik.

Néhány szakmát akár képesítés nélkül is lehet gyakorolni a jövőben

A hivatalos indoklás alapján a foglalkoztatottság növelése a cél azzal, hogy egyes tevékenységekhez nem lesz szükség képesítésre. A vasi iparkamara alelnökétől megtudtuk: ha a rendelettervezet megvalósul, az nemcsak a hazai, hanem a külföldi szakképzetlen munkaerőnek is új lehetőségeket teremthet; igaz, mind csak képzett felügyelet mellett gyakorolhatnák foglalkozásukat.

Cseri József - alelnök, Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
“Ez egy kényszerintézkedés - a krónikus hazai munkaerőpiaci helyzetre próbálnak megoldást találni. Evvel egyidejűleg - azt kell, hogy mondjam - vannak aggályaink evvel a rendelettel kapcsolatban. Egyik oldalát illetően fontos azt tudni, hogy számos olyan tevékenység is lehet, amelynek akár egészségügyi vagy egyéb biztonsági kockázata lehet.”

A jogszabálytervezet aggályokat vet fel. Jelentős egészségügyi kockázatot jelenthet például, ha hozzá nem értő kéz- és lábápoló végzi a szolgáltatást - szakszerűtlenül. A higiéniai feltételek hiánya, a nem megfelelő tájékoztatás egyes esetekben akár súlyos egészségkárosodáshoz is vezethet.

Imreh Noémi - kéz- és lábápoló technikus
“Egyetemi oktatóink voltak anatómiából. Igazából akkor még nem értettük, hogy miért kell ennyire részletesen… most már tudjuk, hogy mivel nem okozunk fájdalmat, mivel nem okozunk olyan sérülést, ami esetleg a vendégnek maradandó lehet… hogy felismerjük a betegségeket, a különböző elváltozásokat, hogy tudjunk tanácsot adni abban, hogy otthon hogy kezelhetik”

A Kéz- és Lábápolók Szakmai Oldala az egyik internetes platformon petíciót indított a tervezett módosítás ellen. A tiltakozást már átadták a minisztériumnak.
Több építőipari vállalkozót is felkerestünk. Kamera előtt nem kívántak nyilatkozni, de azt elmondták, nem alkalmaznának szakképzetlen munkaerőt például festőnek. Egyikük szerint az is probléma, hogy sokszor a képesített festő sem elég képzett. Ugyan a rendeletterv alapján a képzetlen munkaerő csak egy szakképesített felügyelete mellett dolgozhatna, ez a munkaadóra extra terhet és felelősséget ró.

Cseri József - alelnök, Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
“A vállalkozóktól rengeteg visszajelzést kaptunk, akik sérelmezik azt, hogy ilyen értelemben nagyobb felelősség szakadhat a nyakukba, és nem feltétlenül azt az oldalát vizsgálják, hogy a hatósági követelményeknek való megfelelést ez valamilyen szinten könnyíti.”

A vállalkozók többsége attól tart, hogy milyen formában lesz igazolható a munkavállaló, illetve a munkáltató felelőssége egy olyan probléma miatt, amit a képzetlen munkaerő okozott. Az iparkamara alelnöke szerint a szakképzéseket is veszélyezteti a jogszabálytervezet.
Telefonon kerestük a Vas Vármegyei Szakképzési Centrum főigazgatóját, aki nem adott interjút, de annyit elmondott, hogy véleménye szerint őket nem érinti a rendelettervezet.