Hírek

Negyed évszázados jubileumot ünnepel idén a Pajta Tábor

2022. július 14., 18:07

A szervező Kerekerdő Alapítvány a Vasi Skanzenben a falusi jellegű élet szépségeit igyekszik megismertetni a résztvevőkkel. A cél a környezettudatosságra, a természet szeretetére való nevelés - ugyanakkor embert formáló ereje is van a különleges táboroknak.

 

Negyed évszázados jubileumot ünnepel idén a Pajta Tábor

Szürke gémet lesnek meg a gyerekek a Csónakázó tónál. A táborozók legalább fele visszatérő Pajtás. Alíz második alkalommal vesz részt a Pajta Táborban, szereti ezt a légkört.

Czékman Alíz
“Itt kedvesek a tanárok, a gyerekek barátságosak, jó foglalkozások vannak. - Mi a kedvenced közülük? - Hát szeretek fonni, meg a batikolás.”

Alíz édesanyja is a tábor résztvevője volt diákként.  

Czékman-Illés Renáta
“Mindenképpen az volt a célom, hogy majd ha nekem gyerekem lesz, akkor megmutassam ezt neki, hogy amit akkor tapasztaltam, legalább neki is át tudjam adni, úgyhogy most már gyakorlott táborozó az én lányom is, illetve a keresztlányom, ők együtt járnak minden évben.”

Ez a 25. Pajta Tábor, már negyed évszázada választja a szervező Kerekerdő Alapítvány a skanzent otthonul. Nyaranta négy héten át várják a kicsiket és nagyokat, a segítőkkel együtt átlagosan 70-es a létszám.

Czékman-Illés Renáta
“Itt a nagyvárosban van egy picike világ, ahol ők ezt átélhetik úgy, hogy saját korabeli gyerekekkel játszanak, hogy olyan régi dolgokat, játékokat, kézműves tevékenységet ismernek meg, amire az iskolában idő nincsen, eszköz nincsen, vagy éppen otthon a szülők vagy elfelejtették, vagy nem tudják megmutatni.”

Vannak kötött-, és úgynevezett szabad programok is - utóbbi talán a legfontosabb a gyerekek személyiségének építéséhez.

Gyöngyössy Péterné Kemény Katalin - szervező, pedagógus - Kerekerdő Alapítvány
“Nagyon, nagyon fontosnak tartjuk, hogy legyenek úgymond szabadon levések ,amikor meg lehet tapasztalni azt, hogy milyen felfedezni, mondjuk ha csak a békákat nézzük, a vízben, vagy milyen elsétálni a régi épületek előtt, vagy szabadon a társakkal együtt kitalálni valamilyen szerepjátékot.”

Most rovarokat figyelnek, háziállatokkal és a kerti növényekkel ismerkednek a gyerekek.

“Szétesnek(?) gerezdekre, és azt meg lehet enni, ezért hívják papsajtnak.”

A szervező civil szervezet környezet- és természetvédő céllal alakult, így ez a nevelés programjuk része.  

Gyöngyössy Péter - elnök - Kerekerdő Alapítvány
“Ez egy jelentős hatás, mi arra törekszünk itt a programokon, hogy ezt a hatást, amit a környezet tud gyakorolni a gyerekekre, ezt erősítsük, tehát amikor idejönnek a gyerekek, akkor belakjuk ezt a  területet, a gyerekek maguk is felfedezik, igyekszünk, vannak kötött programok, amikor megnézünk minden kis bogarat meg madarat, minden mögé, alá, fölé bekukkantunk, belakjuk a területet, és a hét közepétől a gyerekek maguk is mindent felfedeznek.”

Ezt a hatást a 60-as, 70-es években lehetett érezni falun. A skanzen Szombathely legorganikusabb helye, itt kaphatják meg leginkább ezeket az élményeket a résztvevők - talán ezért visszatérő vendég évről évre a táborozók jelentős része.