Hírek

Négyalkalmas képzéssorozattal kezdi meg működését a szombathelyi Önkéntes Stratégia

2022. november 19., 18:22

Az országban egyedülálló program kereteket ad az önkéntes munkának, ami a covid alatt vett nagy lendületet. A workshopokra a fogadószervezetek képviselőit invitálják, továbbá mindazokat, akik szívesen áldoznának szabadidejükből a közösségért. Készül egy weboldal is, ahol egymásra találhatnak a segítséget kérők és az önkéntesek.

Négyalkalmas képzéssorozattal kezdi meg működését a szombathelyi Önkéntes Stratégia

Maszkot osztottak, segítettek a bevásárlásban, gyógyszerkiváltásban, kutyasétáltatásban - több mint 400 önkéntes dolgozott a pandémia alatt Szombathelyen, hogy támogassa a karanténban lévőket, időseket, rászorulókat. Megmutatkozott, mekkora erő rejlik az önkéntességben. Hogy ez az energia ne vesszen el, és megmaradjon a lendület, a közgyűlés elfogadta a város önkéntes stratégiáját, ami professzionális kereteket ad a segítő munkának. A program hivatalosan is elindult. A pénteki nyitórendezvényen Nemény András úgy fogalmazott, Szombathelyen erős a civil közösség, csodákat lehet tenni, ha ezeket a forrásokat jól hasznosítjuk.

Nemény András - polgármester
"Van egy csomó ember Szombathelyen, máshol is, de itt biztosan, aki szívesen tenne bele a közösbe, és közösségben gondolkodik, akkor nekünk meg kell találnunk, hogy hova segíthetnek jól. Az élet számos területén elkél a segítség, csak nem mindenki tud róla, hol tudna jól segíteni."

Az önkéntesség régóta jelen van: a Segítség városa, a Vigyázzunk együtt Szombathelyre! szemétszedő akciói, a Fogadj örökbe egy parkot! mozgalom, a karneváli önkéntes munka mind-mind jól működik - derült ki Lutor Katalin előadásából. Legtöbben szociális, környezetvédelmi, adminisztrációs területen és rendezvényeken önkénteskednek legszívesebben. A stratégia fontos része, hogy készül egy internetes oldal, ami összefogja a szereplőket.

Lutor Katalin - tanácsnoki asszisztens
"Lesz egy regisztrációs felület a fogadószervezetek számára, és egy az önkéntesek számára. A fogadó szervezetek meghirdethetik az eseményeket, ahová várják az önkénteseket, erre tudnak kattintani az önkéntesek, hogy ők is szeretnének ezen részt venni."

Novemberben workshop-sorozatot rendeznek a fogadószervezetek és az önkéntesek számára, ahol az önkéntesség jogi hátteréről, a kommunikációról, jó gyakorlatokról tudhatnak meg többet az érdeklődők, de az is kiderül majd, milyen a jó önkéntes. A négyalkalmas képzés jövő kedden indul a TIT Kőszegi utcai székházában.

Simon Ádám - elnökségi tag, Nemzeti Ifjúsági Tanács
"Ez egy olyan alapot ad a szervezeteknek, ami a következő 2-3 hónapban ha ülepszik, és kialakul, mire az önkormányzati felület elindul, ők már fel tudják tölteni az első feladatokat, és el tud indulni ez a folyamat is."

A stratégiához motivációs rendszer is kapcsolódik: az önkéntes munkát apró ajándékokkal, kedvezményekkel honorálják majd.