Ebben a szombathelyi pálinkafőzdében hordók sokaságában várakozik a cefre a kifőzésre. A nyári karbantartás után itt augusztusban indult meg a szezon. Azóta három műszakban dolgoznak, mégis már csak november közepére tudnak a bérfőzésre időpontot adni.
"Milyen gyümölcse van? A szilvának az egyik változata, a mirabella, ez meg körte."
Ez a férfi azt mondja a nyári körtéből rekordtermése lett. Egy fa gyümölcséből 400 liter cefre készült.
Németh László
Ez éveken keresztül el lett dobva, úgy figyelmeztettek rá, hogy ebből lehet ám pálinkát főzni, ezért mondom, megpróbáljuk.
A bérfőzési szeszadó újbóli bevezetésekor, 2015-ben kissé visszaesett a főzetők száma, azóta azonban újra sokan hasznosítják így a gyümölcsöt.
Szabó Milán - üzletvezető, Ági Pálinkafőzdéje
Én azt tapasztalom, hogy évről-évre egyre többen összegyűjtik a cefrének valót, és minél jobb gyümölcs kerül bele a cefrébe. Nem az van, hogy mindenfélét beleszórnak, hanem tulajdonképpen étkezési minőségű gyümölcsöt raknak el a későbbi pálinkának.
Sőt a cefre kezelésére is egyre nagyobb gondot fordítanak az emberek, így javul a pálinka minősége is.
Ez egy dupla falú kotyogó. Ez biztosítja a 100 %-os erjedést. Ennek a kotyogónak a dupla falában víz van, ez biztosítja, hogy az oxigén ne jusson bele a cefrébe, viszont a benne keletkező co2 kijön a vízen keresztül kinyomja magát. Így menet közben le lehet zárni a hordót, nem kell attól félnünk, hogy oxidálódik az anyag.
A gyümölcsből minimum 30 nap válik főzésre kész cefre. A bérfőzési szezont így a cseresznyével kezdték, majd a barack következett. Most a legtöbben körtét és a szilvaféléket hoznak. A sort a szőlő és a törköly zárja majd.
Hírek
Nagyüzem van a szombathelyi pálinkafőzdékben
Van, ahol több műszakban is dolgoznak, mégis várólista alakult ki. Tavaly a gyümölcsök nagy részét elvitte a fagy, majd a jég. Idén viszont jó közepes, sőt körtéből rekord termés mutatkozik, amit a főzdékben is éreznek.