Nagyszabású programsorozattal ünnepelték 1943-ban az 1900 éves Szombathelyt. Bár a háború közepette az anyagi lehetőségek szűkösek voltak, mégis megvalósították az ünnepségeket: megnyílt a Romkert, kialakították a Savaria teret, itt járt az olasz nagykövet és a város címerét is frissítették. Ezeket elevenítették fel szerdán a Szily János Egyházmegyei Gyűjtemény és Látogatóközpontban megtartott konferencián. Csapláros Andrea beszédében az 1943-as események fontosságát hangsúlyozta a jövő és a múzeumok szempontjából.
Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
“Muzeális intézmény született ekkor ebben a városban, a sokadik muzeális intézmény, de talán az egyik legfontosabb. Egyáltalán mik ezek a muzeális intézmények, kik vagyunk mi, muzeológusok, vagy múzeumi szakemberek? Az biztos, hogy a muzeológia és a múzeum az alapításából adódóan egy polgári műfaj.”
Szalai András előadásában Tóth János “Milyen lesz Szombathely 100 év múlva?” című írásából idézett, amely 1943-ban, a Vasvármegye hírlapban jelent meg.
Szalai András
"Első közvetítésünket a Szent István Parkban fejeztük be, ahol éppen darabot próbáltak a szabadtéri színpadon. Most újra itt állunk a nézőtéren. A fedettség a folyosótól az egész várost, Szőlőstől a Herényiig és Oladi kerületekig átlátjuk. Tiszta időben - mondják - néha Kőszegig is el lehet látni."
A konferenciára levéltárosok és történészek hoztak előadásokat.
Bajzik Zsolt - főlevéltáros
“Az előadásom próbálja bemutatni ennek az évnek, az 1943-as évnek azokat az eseményeit, amellyel a város próbált megemlékezni erről az 1900 évről, az 1900 évvel ezelőtt történtekről, amikor is várossá nyilvánították, legalább is ekkor úgy gondolták, hogy akkor nyilvánították várossá Savariát, az egykori Savariát, a mai Szombathely elődjét.”
Kelbert Krisztina az 1943. október 22-ei Asszonynapot emelte ki előadásában.
Kelbert Krisztina - történész, Savaria Múzeum
“Azért is volt fontos, mert tulajdonképpen a háborús időszakban a szombathelyi nőegyesületek seregszemléjeként tekinthetünk rá. 22 nőegyesület vonult fel ezen az asszonynapon és hívták meg együttes erővel a Vitéz Keresztes Fischer Ferencnét az egyesült női tábor elnökét, akit egy előadást tartott a finn lottaszervezetről, illetve arról, hogy miként kellene összefogni Magyarország nőegyesületeit ahhoz, hogy a háborús időkben helytállhassanak a honvédelem szolgálatában.”
Az érdeklődők hallhattak a romkerti feltárások kezdeteiről is.