Munkagép dolgozik Kőszegen, az egykori szövőgyár mögötti Gyöngyös-szakaszon. Az évtizedek alatt felhalmozódott iszapot kotorja a mederből.
Van, ahol egy méter vastag hordalék rakódott le, ezt távolítják el mintegy 4 km hosszan, vigyázva a vízfolyás ökológiájára. Padkás rézsűt alakítanak ki, és kiirtják a japán keserűfüvet, az özönnövény ugyanis túlzottan elszaporodott a területen.
Busa Tamás - műszaki igazgatóhelyettes, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"1972-ben lett kialakítva a nagyvízi levezető meder Kőszegen, azóta nem volt lehetőség jelentős mértékű fenntartásra. Közel 40 ezer m3 hordalék halmózodott fel, amit most el tudunk távolítani, így jelentősen csökkennek az árvízszintek."
Ez az egyik eleme annak az árvízvédelmi projektnek, amelynek részleteit hétfőn ismertették Kőszegen. A fejlesztést a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság közösen valósítja meg európai uniós és kormányzati támogatással.
Básthy Béla - polgármester, Kőszeg
"Megvalósulhat egy olyan projekt, ami a megdöbbentő mennyiségű iszap, hordalék kitermelése révén biztosítja városunk biztonságát, hogy a vízmennyiség megfelelő tempóban áthaladhasson a Gyöngyös kőszegi szakaszán."
A beruházássorozat célja az árvízi biztonság növelése a védművek előírások szerinti kiépítésével és a műtárgyak fejlesztésével. Mindez részben a tavaly befejeződött Rába-völgy projekt folytatásának tekinthető.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A legnagyobb beruházás Szentgotthárdon történik, tavaly a Lapincs jobb partját megemeltük, idén a bal partra kerül sor. Vegyes szerkezetű töltés épül ki földmű és vasbeton támfal kombinációjaként, így a töltésen való közlekedést, a vízitúrázás lehetőségét és az árvízvédelmet is biztosítjuk a Lapincs mentén."
Rendezik és esztétikus burkolattal látják el a Rába jobb partját közel 500 méter hosszan, és felújítják a szentgotthárdi védelmi központ épületét. Körmenden a Rába árterén, a Csörnöc vasúti híd környékén már elvégezték a bozótirtási munkákat, ami által könnyebben levonulhatnak a nagyvizek. Sárváron, az Aranyosi-éri zsilipnél szivattyúállást alakítanak ki, ami áradáskor a város csapadékvizének elvezetésében segít. A projektbemutató felszólalói köszönetet mondtak az együttműködő partnereknek, hogy lehetővé vált a fejlesztés. V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő kiemelte, az eddigi munkák során sikerült összeegyeztetni esztétikumot és funkciót, ezt várják most is. Elhangzott, a beavatkozás a klímaváltozás miatt vált szükségessé - fel kell készülni a túl kevés és a túl sok vízre is.
Ágh Péter - országgyűlési képviselő
"Ezzel tehát továbbmegyünk abban a munkában, ami a Gyöngyös és a Rába megfelelő szabályozása érdekében történik."
Az árvízvédelmi beruházás részeként felújítják a kőszegi vízmércét, a lukácsházi tározó nagyműtárgyánál pedig uszadékterelő épül. Itt már állnak a vasbeton pillérek, és heteken belül helyére emelik az acélcsövet is, ami a víz felszínén úszva majd a rámpa felé tereli az áradáskor érkező uszadékot, ezzel tehermentesíti a zsilip rácsozatát.