Hírek

Nagyjából 160 millió forintból szervezik meg idén a Savaria Történelmi Karnevált

2023. augusztus 02., 18:00

Nagyjából 160 millió forintból szervezik meg idén a Savaria Történelmi Karnevált. Ennek közel felét finanszírozza az önkormányzat, 9,5 milliót sikerült nyerni a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán, a többi saját bevételekből és támogatói hozzájárulásokból jön össze. Augusztus utolsó hétvégéjén négy napra ismét római ruhát ölt a város: a múzeumok és partnerintézmények programjait, valamint közérdekű információkat ismertettek a szervezők az Iseumban megtartott sajtótájékoztatón.

Nagyjából 160 millió forintból szervezik meg idén a Savaria Történelmi Karnevált

A karnevál jó alkalom a családi összejövetelekre, a barátok, ismerősök meghívására - kezdte mondandóját Nemény András polgármester. Mint mondta, közelről látja, mennyi munkával jár a szervezés, köszönet mindenkinek, aki dolgozik a fesztiválért. Széles körű az összefogás, intézmények, önkéntesek, civilek és támogatók vesznek részt a partnerségben. Sok látogatót remélnek.

Nemény András - polgármester
"Ha eljönnek és itt lesznek, segítik magát a várost. Hiszen a karnevál az önkormányzatnak pénzébe kerül, és nem nyereséges, de összvárosi szinten pedig nyereséget hoz."

A skanzen kivételével minden múzeum nyitva lesz a karnevál idején: tárlatvezetéseket tartanak a Schrammel-gyűjteményben, a Képtárban és a Smidt Múzeumban. Az Iseumban autentikus templomnyitó- és záró szertartásokat mutatnak be, meg lehet nézni, hogyan zajlott egy ókori esküvő, egy bírósági per, vízre bocsátják Isis hajóját, és a látogatók bejárhatják az OTP alatt feltárt római városrészletet is.
 
Czenki Zsuzsanna - általános igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
"Ami újdonság, a diadalmenethez kapcsolódó szakrális szertartás, a felvonulás után érdemes betérni az Iseumba. A másik dolog pedig egy pályázatunkhoz kapcsolódik, az őshonos gyümölcs- és növényfajták, ennek a skanzen a terepe, de szeretnénk megmutatni az Iseum fűszernövény- és gyümölcsös kertjében, mik azok a növények, amik 2000 éve is itt voltak, amivel az ételeiket fűszerezték."

Grünwald Stefánia a partnerintézmények és -szervezetek széles körét emelte ki. Csatlakozik a karneváli programokhoz a Szombathelyi Egyházmegye: csendesülős helyszínt rendeznek be a Püspöki Palota udvarán. A Folkudvar magyar népzenei és táncos programjait az Ungaresca szervezi. A Savaria mozi árkádsora alatt a misztikus keletre utazhatnak a látogatók, a Kilences kávézó udvarán civil szervezetek mutatkoznak be, és újra lesz Zsidó udvar - jön Péterfy Bori, Weiszer Alinda, Biró Eszter és zenekara, a gyerekeket játékokkal, foglalkozásokkal várják.

Grünwald Stefánia - ügyvezető, Savaria Turizmus Nonprofit Zrt.
"Ilyenkor Szombathely szinte összes kulturális intézménye megmozdul, mindenki vállal egy kis szeletet a karneváli szervezésből, akár saját helyszínen, akár valamelyik helyszínhez csatlakozva, például idén a könyvtárosok fognak a Gayer-parkban egy lombkorona-könyvtárat működtetni."

Az Iseum előtt mobiltelefon-töltőállomást és fotófalat létesítenek karneváli hátterekkel. A Ferences rendházban ezúttal is lehet vért adni. A MÁV 50 százalékos kedvezményt biztosít a vonatjegy árából a karneválra érkezőknek, a Blaguss járatain pedig egy jeggyel korlátlanul lehet utazni a fesztivál ideje alatt. A belvárosi útlezárások augusztus 21-én kezdődnek. A karneváli költségvetés pontos számai még nem látszanak, több szolgáltatás duplájára, vagy annál is nagyobb mértékben drágult. 70 millió forintot ad az önkormányzat, ezt pályázati forrás, és mintegy 40 millió forint saját bevétel egészíti ki, a többi a támogatók hozzájárulása. Felsorolták az arany-ezüst és bronz fokozatú támogatókat. Egyikük, a Hungast Csoport nem csak több millió forinttal járul hozzá a karnevál sikeréhez, hanem a fellépők étkeztetését is biztosítja. Enyedi Csaba kommunikációs igazgató elmondta, szívesen csatlakoznak olyan partnerséghez, amely értékeken alapuló célokért dolgozik.